Nefes darlığı ile başvuran 40 yaş ve üzeri hastalarda rems skorlama sistemine laktat değerinin eklenmesinin klinik gidişi öngörmedeki değerliliği
  1. Tez No: 549561
  2. Yazar: PINAR VARGÜN
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGÜR DİKME
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil servise non-travmatik nefes darlığı şikayeti ile başvuran 40 yaş üstü hastalarda, Rapid Emergency Medicine Score (REMS) skorlama sistemine laktat düzeyinin eklenmesinin iki ve 28 günlük mortaliteyi ve acil servis sonlanımını (yatış, taburculuk) öngörmedeki etkinliğini araştırmayı amaçladık. Yöntem: 15.12.2018 ile 15.02.2019 tarihleri arasında acil tıp kliniğine başvuran ana yakınması nefes darlığı olan ve sorumlu hekimi tarafından laktat düzeyi çalışılması planlanan 40 yaş ve üstü tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalara ait vital bulgular, demografik özellikler ve bilinç durumu kayıt edildi. Hastalar REMS kullanılarak değerlendirildi ve düşük, orta, yüksek riskli, olarak kategorize edildi. Hastaların hastane sonlanımı, iki ve 28 günlük sağ kalımları takip edilerek kayıt edildi. Elde edilen REMS puanı ve laktat düzeyleri birlikte analiz edilerek yeni geliştirilen REMS-L skoru ile erken ve geç mortalite, hastane sonlanımları arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmaya 1044 hasta dahil edildi. Hastalar ön tanılarına göre değerlendirildiğinde 677 (%64,8) hastanın pulmoner sistem kaynaklı, 103 (%9,9) hastanın kardiyak sistem kaynaklı, 264 (%25,3) hastanın non-spesifik orjinli patolojileri olduğu görüldü. 253 (%24,1) hasta yoğun bakıma olmak üzere toplamda 324 (%31)'ü hastaneye yatırıldı. 23 (%2,2)'ü 2 gün olmak üzere 104 (%10) hastada 28 gün içerisinde ölüm gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the efficacy of adding lactate levels to the Rapid Emergency Medicine Score (REMS) scoring system for predicting two and 28 day mortality and emergency department outcome (admission, discharge) in patients over 40 years of age who presented with non-traumatic dyspnea. Methods: All patients aged 40 years and over who were admitted to the emergency department between 15.12.2018 and 15.02.2019 with the main complaint of dyspnea and whose lactate levels were ordered by the physician were included in the study. The vital signs, demographic characteristics and state of consciousness of the patients were recorded. Patients were assessed using REMS and categorized as low, medium, high-risk. The hospital outcome was recorded following two and 28 days of survival. The obtained REMS score and lactate levels were analyzed together and the relationship between newly developed REMS-L score and early and late mortality and hospital outcomes was investigated. Results: 1044 patients were included in the study. A total of 677 (64.8%) patients had pulmonary diseases, 103 (9.9%) patients were found to have cardiovascular diseasesand 264 (25.3%) patients had non-specific diagnoses. A total of 324 (31%) patients were admitted to the hospital, and 253 (24.1%) patients were admitted to the intensive care unit. Death occurred in 104 (10%) patients during 28 days and 23 of them were died in two days.