İntihar girişiminde bulunan ergenlerde epidemiyolojik, sosyodemografik, psikososyal özellikler
Epidemiological, sociodemographic, psychosocial features of adolescents in suicide attempt
  1. Tez No: 482653
  2. Yazar: AMİNE ESRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİT GÜNBEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ergenlerde intihar ve intihar girişimleri hem ülkemizde hem de dünyada gittikçe artan bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. İntihar ölmek amacıyla planlı ve kasıtlı bir girişim olarak tanımlanmaktadır. İntihar girişimleri ise kişinin kendine zarar vermesi ya da yaralanması sonucu ölümcül olmayan eylemlerdir. İntihar girişimi bir hastalık değil, bir semptom olarak düşünülmelidir. Ciddi emosyonel ve iletişimsel bir problemin semptomudur. İntihar girişiminde bulunan ergenler, genç erişkinler gibi kötü sonuçlar doğurma riski altındadır. Bu çalışma intihar girişiminde bulunan ergenlerde epidemiyolojik, sosyodemografik, psikososyal özellikleri araştıran tanımlayıcı kesitsel bir araştırmadır. Projemizde T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Servisinde 1 nisan 2017 -1 eylül 2017 tarihleri arasında intihar girişimi sonrası tetkik ve tedavi edilen 12-17 yaş 50 hasta çalışmaya alındı. Yüz yüze hastalara ve ailelerine bu çalışma için hazırlanmış sorular soruldu. 50 hastanın 33'ü (%66) kız, 17' si (%34) erkekti. İntihar girişiminde tetikleyici etken 40 hastada (%80) aile ile geçimsizlik, iletişimsizlik sorunlarıydı. Hastaların %64 ü eğitim- ögrenim hayatına devam ederken, % 26 hasta eğitim ve öğrenim hayatına devam etmiyordu. Predispozan faktörlerden eşlik eden psikiyatrik hastalıklar %42 hastada eşlik ediyordu, bunların %24'ü depresyon, %12'si anksiyete bozukluğu, %6'sı panik atak, %2 si DEHB idi. %26 hastanın daha evvel en az 1 intihar girişim öyküsü bulunuyordu. Hastaların %26'sının gelecek planı var iken, %74 hastanın bir gelecek planı yoktu. %96 ailenin aylık geliri 2500 tl ve altında idi. Ebevynlerin eğitim durumu annelerde %86 ilköğretim, %14 lise ve yükseköğretim iken, babalarda %60 ilköğretim, %40 lise ve yükseköğretim mezunu idi. Çalışmamızın intihar girişimlerini hazırlayan risk faktörlerinin erken fark edilip riskli ergenlerin saptanmasında, intihar girişimlerinin önlenmesinde, bu konudaki koruyucu sağlık hizmetlerinin planlanmasında faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The suicides and the suicide attempts amongst teenagers are accepted as an established health problem, which increasingly rises both in our country and in the world. Suicide is defined as a planned and deliberate attempt for the purposes of killing oneself. Suicide attempts are, on the other hand, non-fatal actions, which result in individuals damaging or injuring themselves. Suicide attempt must be thought of as a symptom rather than an ailment; a symptom of a significant emotional and communicational problem. Teenagers who attempt to commit suicide are as likely under a risk of bearing detrimental consequences as such adults. This project is a descriptive and cross-sectional research that searches for epidemiological, socio-demographical and psychosocial features in teenagers who attempt to commit suicide. Under this project, 50 patients between 12 and 17 years old who had been treated and viewed after they attempted to commit suicide. Those patients had come into the Pediatric Service of Turkish Republic Health Ministry Ankara Keçiören Training and Research Hospital between the dates of 1st of April 2017 and 1st of September 2017. The questions solely prepared for the purposes of this project had been asked to the patients and their families in a face-to- face manner. Amongst the 50 patients, 33 of them (66%) were girls and 17 of them (33%) were boys. The triggering factors in suicide attempts were interparental conflicts and miscommunication problems for 40 of the patients (80%). 64% of the patients had been continuing their educations, while 26% of the patients not. Co-existing psychiatric ailments with predisposing factors had been seen in 42% of the patients; 24% of these ailments were depression, 12% were anxiety disorder, 6% were panic attack and 2% were ADHD. Additionally, 26% of the patients had had at least one suicide attempt history. 26% of the patients had had a future plan while 72% had not had one. The families' monthly income of 96% of the patients were 2500 Turkish Liras and below. In terms of parents' educational background, the mothers of 86% of the patients graduated from elementary school, while 14% of them graduated from high school or university; the fathers of 60% of the patients graduated from elementary school, while 40% of them graduated from high school or university. 6 This article will be beneficial to determine teenagers at risk by prematurely diagnosing risk factors readying suicide attempts, to preclude suicide attempts and to plan preventive health services.