Farklı etyolojiye sahip görsel halüsinasyonların patofizyolojisinin istirahat durumu fonksiyonel nöral ağları ile karşılaştırılması
Comparison of pathophysiology of visual hallucinations with different etiology via resting state functional neural networks
  1. Tez No: 696765
  2. Yazar: TAHA HANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Komplike görsel halüsinasyonların (KGH) fizyopatolojisi hala tam olarak ortaya konamamıştır. Charles Bonnet Sendromu (CBS) ve Parkinson Hastalığı-Görsel Halisünasyonları (PH-GH), görsel halüsinasyonlar (GH) için en önemli nörolojik modelleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada GH'ların fizyopatolojisinin aydınlatılması için PH-GH ve CBS hastalarının kendilerine uygun görsel halüsinasyonu olmayan PH ve görme kaybı gösteren hastalardan oluşan kontrol gruplarıyla kıyaslanarak, GH'larının fizyopatolojisinin istirahat durumu fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (rs-fMRG) ölçümleri ile ilişkili fonksiyonel beyin ağları üzerinden araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada görsel halüsinasyonlar için iki model hastalık grubu olan görsel halüsinasyonlu 14 PH hastası (PH-GH(+)), görsel halüsinasyonu olmayan 14 PH hastası (PH-GH(-)) ve 14 Sağlıklı Kontrol (SK) ve 4 CBS hastası (CBS(+)) ve belirgin görme bozukluğu olup görsel halüsinasyonu olmayan 3 hasta (CBS(-)), rs-fMRG yöntemiyle özellikle Default Mode Network (DMN) alanlarının bağlantısallık özellikleri üzerinden karşılaştırılmıştır. rs-fMRG analizleri sonucunda; PH-GH(+) grubu SK'ya göre bilateral lingual girus, bilateral oksipital fuziform girus alanlarında preküneus ile artmış, ayrıca sağ inferior frontal girus, pars operkülaris ile sağ mediyal temporal lob arasında azalmış bağlantısallık, PH-GH(+) grubuna göre PH-GH(-) grubunda sağ inferior lateral oksipital kortekste preküneusla artmış bağlantısallık, PH-GH(-) grubunda PH-GH(+) grubuna kıyasla sol parasingulat girus, bilateral oksipital kutup, sağ oksipital fuziform girus bölgelerinde preküneusla artmış bağlantısallık tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu bulgular özellikle PH-GH'nın oluşumunda dış dünyadan gelen algısal girdinin işlemlenmesinin zayıflaması, buna karşın içsel imgelerin yanlış yorumlanarak veya aşırı kuvvetlendirilerek algısal süreçlere hakim olmasının yanı sıra frontotemporal kaynak takip süreçlerinin de zayıfladığına işaret etmektedir. CBS veri setinden elde ettiğimiz sonuçlar da bu bulguları destekler niteliktedir. Bu bağlamda Collerton'un [1] öne sürdüğü gibi patoloji spesifik GH mekanizmalarındansa, istirahat durumu nöral ağları ve dikkat ağlarının birbirleriyle ilişkilerine ve dış algının azalmasına dayanan bir GH mekanizması daha olası görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The exact pathophysiology of complex visual hallucinations is yet to be discovered. The Charles Bonnet Syndrome and Parkinsonian visual hallucinations are the most suitable model disorders for investigating visual hallucinations In this study, it is aimed to investigate the parkinsonian and CBS VHs comparing them to non-hallucinating PD patients and patients with visual loss as their concomitant control groups, in the frame of rest-state function neural networks via functional magnetic resonance imaging analytic methods in order to uncover the pathophysiological mechanisms behind them. The resting state functional magnetic resonance imaging data of 14 Parkinson's disease patients with hallucinations, 14 Parkinson's disease patients without hallucinations, 14 healthy controls, 4 Charles Bonnet Syndrome patients and 3 patients with comparable visual loss without hallucinations, as best possible representation of the two model disorders for complex visual hallucinations, were compared in particular, concerning the connectivity features of the Default Mode Network domains. As the result resting state functional magnetic resonance imaging analysis; the Parkinson's disease patients with hallucinations group demonstrated an increased connectivity at bilateral lingual gyri, bilateral occipital fuziform gyri with precuneus and a decreased connectivity at right inferior frontal gyrus with right medial temporal lobe in comparison to healthy controls. In addition to that, Parkinson's disease patients with hallucinations group showed an increase of connectivity between the right inferior lateral occipital cortex and precuneus compared to Parkinson's disease patients without hallucinations, whereas the Parkinson's disease patients without hallucinations group showed an increase of connectivity between left paracingulate gyrus, bilateral occipital poles,right occipital fuziform gyrus areas and precuneus compared to Parkinson's disease patients with hallucinations. In conclusion these results indicate that the decrease of processing perceptual data from external world, in contrast to that the misinterpretation of internal images and/or amplification of them dominating the perceptual processes, also the decrease of frontotemporal source monitoring processes are effective mechanism by formation of complex visual hallucinations, in particular in Parkinson's disease. The results of the Charles Bonnet Syndrome dataset also support these findings. In this frame, just like Collerton [1] proposed, a general visual hallucination mechanism based on pathologies of the interaction between Default Mode Network and attention networks with decrease of outer world perceptions, seems more plausible than pathology specific approaches.