Masa başı çalışanlarında internet bağımlılık seviyesi ile boyun ağrısı, depresyon ve yorgunluk düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between the level of internet addiction and neck pain, depression and fatigue in desk jobs workers
  1. Tez No: 471586
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Masa başı çalışanlarında internet bağımlılık seviyesi ile boyun ağrısı, yorgunluk, depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere 100 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin sosyo-demografik özellikleri kişisel bilgi formu ile kaydedildi. İnternet bağımlılık seviyesi Young'ın İnternet Bağımlılık Ölçeği ile, boyun ağrı eşiğini ve toleransı Baseline Algometre (22LB/10kg) cihazı ile, boyun ağrısı Boyun Özür İndeksi ile, yorgunluk düzeyi Yorgunluk Etki Ölçeği aracılığı ve depresyon düzeyi Beck Depresyon Ölçeği ile değerlendirildi. Çalışmanın veri analizinde SPSS 22.0 istatistik programı kullanıldı ve anlamlılık düzeyi olarak p0,05). Cinsiyet ile boyun ağrı eşiği ve toleransı arasında anlamlı bir ilişki söz konusu (p0,05). Günlük internet kullanım süresi ile internet bağımlılığı, depresyon, yorgunluk, boyun ağrı eşiği ve toleransı arasında anlamlı bir ilişki saptandı (p0,05); yorgunluk ile anlamlı bulunmadı (p>0,05). Bu çalışma ile masa başı çalışanlarında internet bağımlılığının boyun ağrı eşiği ve toleransını, depresyonu, yorgunluk düzeylerini etkilediği sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
100 healthy-volunteers were included in the study to investigate the relationship between the level of internet addiction and neck pain, depression and fatigue in desk job workers. Socio-demographic characteristics of the participating individuals were recorded using a personal information form. In the study, the level of internet addiction was evaluated using Young's Internet Addiction Test, neck pain threshold and tolerance was evaluated using Baseline Algometer (22LB/10 kg) equipment, neck pain was evaluated using Neck Disability Index, fatigue level was evaluated using Fatigue Severity Scale, and depression level was evaluated using Beck's Depression Inventory. The data of the study was analyzed using SPSS 22.0 statistical program and a p level of < 0,05 was considered significant. Based on the data collected in the study, it was found that there was a positive significant correlation between internet addiction and neck pain, depression and fatigue in individuals with desk job workers whereas there was a negative significant correlation between neck pain threshold and tolerance (p0,05). While there was a significant correlation between gender and neck pain threshold and tolerance (p0,05). A significant correlation was found between duration of daily internet use and internet addiction, depression, fatigue, neck pain threshold and tolerance (p0,05).With this study, it was found that internet addiction affects neck pain threshold and tolerance, depression, and fatigue in desk job workers.