Sağlık çalışanlarının doğal doğum hakkında bilgi ve tutumları
The knowledge and attitudes of healthcare workers towards natural birth
- Tez No: 471597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının, doğal doğum ile ilişkili bilgi ve tutumlarını belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma betimsel tarama modeline dayalı olarak Adana ve Siirt illerinde doğum alanında çalışan sağlık çalışanları üzerinde Ocak-Aralık 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmaya her iki ilden 60 hekim, 109 ebe ve 156 stajyer olmak üzere toplam 325 sağlık çalışanı katılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan veri toplama formu ile yüzyüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Veriler, SPSS 22.0 (Statistical Package for The Social Science) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının yaş ortalaması 25.23±6.85 (min:16- max: 50) olup çoğunluğunun 16-27 yaş aralığında olduğu belirlenmiştir. Eşi ya da kendisi doğum yapan sağlık çalışanlarının neredeyse yarıya yakını sezaryen olduğunu, araştırmaya katılan tüm sağlık çalışanlarının ise yine yarıya yakını hastalarına sezaryeni tavsiye ettiklerini ifade etmişlerdir.“Anneye doğum boyunca moral ve destek vermeye özen gösterilir”,“plasentanın doğal olarak ayrılması beklenir”ve“travay esnasında anneler, hareketli olması için cesaretlendirilir”önermeleri en yüksek oranda katılım sağlanan uygulamalar olmuştur. En düşük oranda katılım görülen uygulamalar;“annenin ayakta doğal olarak ıkınması ve doğumunu istediği pozisyonda yapmasına izin verilir”ve“göbek kordonu damarda atım bitinceye kadar beklenir, sonra kesilir”önermeleri olmuştur.“Her gebeye rutin olarak damar yolu açılır”,“rutinde tüm annelere ıkınması için komut verilir”ve“anneler sırtüstü yatırılarak ıkındırılır”önermeleri tüm sağlık çalışanlarının en çok katıldıkları önermeler olmuştur. Sağlık çalışanları arasında sezaryeni tercih ve tavsiye etme oldukça yaygındır. Doğal doğuma karşı tutumları kanıt temelli uygulamalardan oldukça uzaktır. Doğum hizmetlerinin kanıt temelli uygulamalara dayalı olarak yeniden dizayn edilmesi üzerinde önemle durulması gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
This study was designed to define the knowledge and attitude of medical staff towards natural birth. The research was designed as a descriptive study and was conducted in medical healthcare staff in Adana and Siirt between January - December 2015. Sixty physicians, 109 mid-wives and 156 interns (a total of 315 medical healthcare worker) from two studies attended this study. The data were collected by the researcher - face to face interview - and the questions were prepared via literature review. The data were analyzed by SPSS 22.0 (Statistical Package for The Social Science). The median age of the participants were 25.23±6.85 years (min: 16 - max: 50) and most of them clustered between 16-27 years. Almost half of the participants have had or their partners have had cesarean section, and almost half of the participants recommended cesarean section.“The expecting mother is given support and positive feedback during labor”,“Placenta detaches spontaneously”and“during labor the patient is encouraged to move”were the statements most commonly agreed. The statements least commonly agreed were;“The mother pushes while standing and can give labor in the position she wants to”and“ the umbilical cord is clamped after the pulsations are lost”“Every patient must have an i.v. line”,“every patient is routinely ordered to push”and“the patients push in the lying position”were the statements most commonly agreed by the healthcare workers. Recommending and choosing cesarean section is very common among the health care workers. Their attitude towards natural birth is far from evidence based medicine. It is very important that labor services must be re-designed on evidence based medicine and its importance should be stressed.