Tip 2 diyabetli bireylerin tatlandırıcılar ve diyabetik gıdalar ile ilgili bilgi düzeyleri ve kullanım durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level and usage status of type 2 diabetic persons about sweetener and diabetes foods
  1. Tez No: 700972
  2. Yazar: SENA ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Ekim-Aralık 2020 tarihleri arasında, tip 2 diyabetli bireylerin diyabetik gıdalar ve tatlandırıcıları kullanım durumları, hangi ürünleri tercih ettikleri, diyabetik gıdalar ve tatlandırıcılar ile ilgili bilgi düzeyi ve tüketim sıklıklarının belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma yaşları 30-50 arasında değişen 76'sı kadın ve 16'sı erkek toplam 92 diyabetli birey üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak dört bölümden ve 49 sorudan oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Diyabetli bireylerin boylarının ortalaması 163.5±8.88, ağırlıklarının ortalaması 87.99±16.44, BKİ ortalaması 33.03±6.32'dir. Diyabetlilerin %9.8'i normal ağırlıkta, %20.7'si fazla kilolu ve %69.6'sı obezdir. Bu çalışmaya katılan diyabetli bireylerin %89.1'i diyet/diyabetik gıdaları tüketirken, %10.9'u tüketmemektedir. Diyet/diyabetik gıdaları seçerken sırasıyla en çok; marka, fiyat, kalite ve içeriğe dikkat ettikleri belirlenmiştir. Diyabetlilerin %17.4'ünün tatlandırıcı kullandığı, %69.6'sının kullanmadığı, %13'ünün ise kullanıp bırakmış olduğu belirlenmiştir. %10.5'i fiyatının yüksek olması, %43.4'ü sağlığa zararlı olduğunu düşünmesi, %15.8'i tadını beğenmediği için ve %30.3'ü diğer nedenlerle tatlandırıcı kullanmadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between October and December 2020 to determine the use of diabetic foods and sweeteners, which products they prefer, the level of knowledge about diabetic foods and sweeteners and the frequency of consumption of individuals with type 2 diabetes. The research was conducted on a total of 92 diabetic individuals, 76 of whom are women and 16 are men, aged between 30-50. A questionnaire form consisting of four parts and 49 questions was used as data collection tool. The average height of diabetics is 163.5 ± 8.88, the average weight is 87.99 ± 16.44, the average BMI is 33.03 ± 6.32. When the BMI values are examined, 9.8% are normal weight, 20.7% are overweight and 69.6% are obese. While 89.1% of diabetic individuals participating in this study consume diet / diabetic foods, 10.9% do not. When choosing diet / diabetic foods, respectively; It has been determined that they pay attention to brand, price, quality and content. It was determined that 17.4% of diabetics used sweeteners, 69.6% did not, and 13% used and quit. 10.5% stated that the price was high, 43.4% thought it was harmful to health, 15.8% stated that they did not like the taste and 30.3% did not use sweeteners for other reasons.