İnmeli hastalarda ultrasonografik diyafram kalınlığı ölçümü ve pulmoner fonksiyonların değerlendirilmesi
Ultrasonographic diaphragm thickness measurement and evaluation of pulmonary functions in patients with stroke
- Tez No: 471656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER MURAT ULAŞLI, DOÇ. DR. HAKAN TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, inmeli hemiplejik hastalarda diyafram fonksiyonunlarının ultrasonografi (USG) ile değerlendirilmesi ve klinik bulgular ile solunum fonksiyon test (SFT) sonuçları arasındaki ilişkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 61 inmeli hasta ve 34 sağlıklı gönülllü alındı. Hastalar ve kontrollerin SFT ve Maksimum İnspiratuar Basınç (MIP) ölçümleri yapıldı. Diyafram kalınlıkları USG ile ölçülerek; demografik, klinik veriler ve SFT sonuçları ile USG ile ölçülen değişkenler arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 60,7±11,5 yıl idi. Hastalık süresi ortalama 5,1±4,5 ay idi. Yirmi üç (%40) hastanın SFT'sinde restriktif bozukluk saptanırken, 6 (%10) hastanın hemiplejik taraf diyafram USG'sinde paralizi (∆kdzi%
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of this study are to assess diaphragmatic functions by ultrasonography (USG) and investigate their relationships with clinical findings and pulmonary function test (PFT) results in hemiplegic patients with stroke. Methods: Sixty-one stroke patients and 31 healthy volunteers were included. Healthy volunteers' and patients' PFTs and maximum inspiratory pressure (MIP) were measured. Diaphragmatic thickness were ultrasonographically measured and relationships between sonographic measurements and PFTs were evaluated. Results: The mean age of the patients was 60.7±11.5 years. The mean duration of stroke was 5.1±4.5 months. Twenty-three (40%) patients had restrictive disturbance in PFT, while 6 (10%) patients had paralysis (Δkdzi%