Minimal akımlı inhalasyon anestezisinin tepe ekspiratuar akış hızına (peak expıratory flow rate) etkisi
The effect of minimal flow inhalation anesthesia on peak expiratory flow rate
- Tez No: 471664
- Danışmanlar: DR. İSMAİL AYTAÇ, DOÇ. DR. DİLŞEN ÖRNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Genel anestezinin indüksiyondan postoperatif erken döneme kadar, solunum fonksiyonlarını etkilediği bilinmektedir. Düşük akımlı anestezi yöntemleri ısı ve nem açısından daha fizyolojik solunum şartları sağlayarak solunum foksiyonlarını geliştirebilir. Biz çalışmamızda minimal akımlı (500ml/dk) inhalasyon anestezisi tekniği ile yüksek akımlı (3000ml/dk) inhalasyon anestezisinin solunum sistemine etkisini PEFR değerleri ve ventilasyon basınçları açısından karşılaştırmayı amaçladık. Materyal Metod: Elektif orta kulak mikrocerrahisi geçiren minimal ve yüksek akımlı desfluran anestezi alan 40 hasta preoperatif, postoperatif 1. Saat, 6. Saat, 24. Saatte ölçülen tepe ekspiratuar akış hızı, intraoperatif hemodinamik ölçümler, ventilasyon basınçları, ekstübasyon süreleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş ortalamaları, Vücut Kitle İndeksleri, toplam operasyon ve anestezi süreleri ortalamaları, ekstübasyon süresi ortancaları intraoperatif tepe basıncı ve plato basıncı ortalamaları, SpO2% ortancaları, kalp hızı ortalamaları, End-tidal desfluran ortalamaları, MAK değerleri ortancaları, FiO2 ortalamaları, cinsiyet ve ASA dağılımları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışma boyunca hiçbir hastada periferik oksijen saturasyonu düşüşü gerçekleşmemiştir İki grup arasında hastaların Ortalama Arter Basıncı (OAB) ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Tartışma ve Sonuç: Metodolojik olarak PEFR ve tepe basıncı, plato basıncı değerlerini etkileyebilecek potansiyel medikal (pulmoner hastalıklar, obezite vb) ve ix cerrahi etkileşimleri (intraabdominal cerrahi, major cerrahi) minimalize ettik. İki anestezi yöntemi de kliniğimizde, hemodinamik açıdan, oksijenizasyonun sağlanması ve sürdürülmesi açısından güvenle kullanılabilmektedir. Gelişen teknolojik olanaklar olduğu çağımızda iyi bir takiple uygulandığında minimal akımlı anestezi mali, ekolojik vb. bir çok olumlu etkisi olan teşvik edilmesi gereken bir anestezi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: It is known that general anesthesia affects respiratory functions from induction to early postoperative period. Low-flow anesthesia methods can improve respiratory function as it provides more physiological respiration with temperature and humidity. In our study, we aimed to compare the effect of high flow (3000ml / min) inhalation anesthesia with minimal flow (500ml / min) inhalation anesthesia technique to the respiratory system in terms of PEFR values and ventilation pressures. Materials and Methods: Forty patients who underwent elective middle ear microsurgery with minimal and high flow desflurane anesthesia were compared in terms of preoperative, postoperative 1st hour, 6th hour, 24th hour measured peak expiratory flow rates, intraoperative hemodynamic measurements, ventilation pressures, extubation times. Results: There was no significant difference between groups in terms of the mean age, body mass indexes, mean operation and anesthesia durations of the groups, median of extubation time, median peak pressure and plateau pressures, median SpO2%, heart rate averages, end tidal desflurane averages, MAK values averages, FiO2 averages, ASA and gender distributions. No decrease in peripheral oxygen saturation occurred in any patient during the study A statistically significant difference was found between the mean Arterial Pressure (MAP) averages of the two groups (p 0.05). Dıscussion and Conclusion: We have minimized the potential medical (pulmonary diseases, obesity etc.) and surgical interventions (intraabdominal surgery, major surgery) which may affect the values of PEFR and peak pressure, plateau pressure methodologically. Two anesthetic methods can be safely used in our clinic, xi in terms of hemodynamics, in terms of ensuring and maintaining oxygenation. Minimally flow anesthesia is an anesthetic method which should be encouraged because of a wide range of medical, ecological, etc. favourouble characteristics with good succession of technological possibilities in our day