Çocukluk çağı atopik dermatitinin serum D vitamini düzeyi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of correlation between childhood atopic dermatitis and serum vitamin D levels
  1. Tez No: 471665
  2. Yazar: AHMET ŞENER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM BOSTAN GAYRET, YRD. DOÇ. DR. HİKMET TEKİN NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Atopik dermatit çocukluk çağının en sık görülen kronik, kaşıntılı inflamatuvar cilt hastalığıdır. Son yıllarda hastalığın patogenezinde immünmodülatör etkileri ile D vitamininin rolü tartışılmaktadır. Çalışmamızda D vitamini eksikliği ile atopik dermatit hastalık oluşumu ve hastalığın şiddeti ile arasındaki ilişkinin araştırılması planlanmıştır. İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Polikliniğinde atopik dermatit tanısı alan 5 yaş altı 62 hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubunu hastanemiz çocuk sağlığı polikliniğine başvuran aynı yaş grubunda sağlıklı 30 çocuk oluşturdu. Atopik dermatitli olguların hastalık ile ilgili eozinofil, total IgE, spesifik IgE düzeyleri hasta dosyalarından kaydedildi. Hastalık şiddeti SCORAD indeksi kullanılarak değerlendirildi. SCORAD indeks puanı 50 olanlar ağır hastalık grubunu oluşturdu. Sağlıklı çocuklar ile atopik dermatitli olguların 25(OH)D düzeylerine bakıldı. 25(OH)D düzeyi ≥30 ng/ml yeterli, 21-29 ng/ml yetersiz, ≤20 ng/ml eksiklik olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Atopic dermatitis is the most common chronic inflammatory skin disease of childhood. Role of vitamin D due to its immunomodulatory effects about pathogenesis of the disease are being discussed recently. In our study, we planned to investigate the correlation of vitamin D deficiency and development and severity of atopic dermatitis. Sixty-two patients under the age of five, admitted to Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital Pediatrics Allergy outpatient clinic with the diagnosis of atopic dermatitis were included in the study. Control group consisted of thirty healthy children admitted to the pediatrics outpatient clinic of the same hospital. Atopic dermatitis patients' files were investigated and eosinophil counts, total IgE and specific IgE levels were recorded. Disease severity was evaluated with SCORAD index. Patients with 50 points as severe. 25(OH)D levels were measured for both atopic dermatitis and control groups. 25(OH)D levels ≥30 ng/ml were accepted as sufficient, 21-29 ng/ml as not sufficient and ≤20 ng/ml as deficiency. P value below 0.05 was considered statistically significant. There were no significant differences in age and sex between the two groups. %22.6 (n=14) of atopic dermatitis patients and %3 (n=10) of the control group had vitamin D deficiency. Average 25(OH)D vitamin levels of patients with mild SCORAD index was 39,47 ± 18,49 and of patients with moderate SCORAD index was 25,07 ± 13,74. Though, no statistically significant difference was found between the groups (p=0.059). In our study, we found no correlations between vitamin D levels and atopic dermatitis development or disease severity.