Rozasea hastalarında kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovascular risk profile in rosacea patients.
  1. Tez No: 471700
  2. Yazar: OLCAY ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA FERDA ARTÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Rozasea etyopatogenezi tam olarak bilinmeyen kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Yapılan çalışmalarla kronik inflamasyon ile metabolik sendrom (MS) ve kardiyovasküler risk faktörleri arasında ilişkinin varlığı gösterilmiştir. Son yıllarda patogenezinde antimikrobiyal peptidlerin ve toll like reseptörlerin (TLR), rozasea derisinde inflamasyonun gelişiminde rol oynayabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, rozaseanın kronik inflamatuvar bir hastalık olması sebebiyle, rozasea hastalarında MS, dislipidemi ve obezite prevalansını değerlendirmek, kardiyovasküler risk faktörlerini tespit etmektir. Vaka-kontrol çalışmamızda toplam 100 rozasea hastası ile 90 kontrol hastası değerlendirildi. Her iki grupta da MS, dislipidemi, obezite ve diğer kardiyovasküler risk faktörlerinin varlığına bakıldı. İnflamasyon belirteci olarak serum eritrosit sedimentasyon hızı, fibrinojen, homosistein ve yüksek duyarlılıklı C reaktif protein (hs-CRP) düzeylerine bakıldı. Rozasea hastalarında sigara içiciliği kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu (44%; P=0,031). Yine rozasea hastalarında MS prevalansı kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (35%; P = 0.021). Ancak rozasea, MS için bağımsız bir risk faktörü olarak saptanmadı. MS için düzeltilmiş odd oranı rozasea hastalarında 0,444 idi (95% güven aralığı, 0,189-1,039; P=0.062). Lipid profili, dislipidemi prevalansı, obezite, eritrosit sedimentasyon hızı, serum homosistein, fibrinojen, hs-CRP düzeyleri yönünden rozasea hastaları ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. Rozasea hastalarında kardiyovasküler hastalık riskiyle ilişkili olarak sigara içiciliği, SKB-DKB yüksekliği ve MS prevalansı yüksekliği saptanmıştır. Ancak rozaseanın MS için bağımsız bir risk faktörü olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rozasea is a chronic inflammatory skin disease whose etiopathogenesis is not known precisely.Studies have shown the association between chronic inflammation and metabolic syndrome (MS) and cardiovascular risk factors. In recent years it has been shown in the pathogenesis that antimicrobial peptides and toll-like receptors (TLR) may play a role in the development of inflammation in rosacea. The aim of this study is to assess the prevalence of MS, dyslipidemia and obesity in rosacea patients and to determine cardiovascular risk factors, since rosacea is a chronic inflammatory disease. A total of 100 rosacea patients and 90 control patients were evaluated in ourcase-controlstudy. The presence of MS, dyslipidemia, obesity and other cardiovascular risk factors was assessed in both groups. Serum erythrocyte sedimentation rate, fibrinogen, homocysteine and highly sensitive C reactive protein (hs-CRP) levels were measured as an inflammatory marker. Smoking in patients with rosacea was found to be higher than in the control group (44%, P = 0.031) and also the prevalence of MS in rosacea patients was significantly higher than in the control group (35%, P = 0.021). However, rosacea was not identified as an independent risk factor for MS. The corrected odds ratio for MS was 0.444 in rosacea patients (95% confidenceinterval, 0,189-1,039; P = 0.062). The lipid profile, dyslipidemia prevalence, obesity, erythrocytesedimentation rate, serum homocysteine, fibrinogen, hs-CRP levelsdid not show any significant difference between rosacea patients and control group. In patients with rosacea, smoking, high SBP and DBP, and high prevalence of MS were associated with the risk of cardiovascular disease. However, we concluded that rosacea is not an independent risk factorfor MS.