8. sınıf öğrencilerinin hoşlanıp hoşlanmadıkları hayvanlarla ilgili düşünceleri
8.th grade student's thoughts about the animals they like and dislikes
  1. Tez No: 471809
  2. Yazar: ŞULE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇARDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada 8. sınıf öğrencilerinin hoşlanıp hoşlanmadıkları hayvanları tespit etmek amaçlanmıştır. Bunun yanında öldürülmesini düşündükleri veya korunması gereken hayvanlar olup olmadığı hakkındaki düşünceleri de ortaya konulmuştur. Bu araştırma 2015-2016 eğitim öğretim yılı Konya ili ortaokul 8. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yaşları 13-15 arasında 523 öğrenciye ulaşılmış, fakat 7 öğrencinin kağıdı dikkate alınmamıştır. 224 kız, 292 erkek toplamda 516 öğrenci ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin hoşlanıp hoşlanmadığı hayvanları araştırmak amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden fenemografik desen kullanılmış ve bir veri toplama aracı geliştirilmiştir. Bu araç fen bilgisi ve biyoloji eğitimi alanından üç uzman tarafından incelenmiş ardından geçerliliğine karar verilmiştir. Öğrencilere 4 soru yöneltilmiş ve herhangi bir sınırlama getirilmeksizin soruları cevaplamaları istenmiştir. Bu sorular şöyle sıralanmıştır. Hiç hoşlanmadığınız hayvanlar var mıdır? Varsa aşağıya yazınız. Sizce öldürülmesi gereken hayvanlar var mıdır? Varsa aşağıya yazınız. Çok hoşlandığınız hayvanlar var mıdır? Varsa aşağıya yazınız. Sizce koruma altına alınması gereken hayvanlar var mıdır? Varsa aşağıya yazınız. Öğrencilere bu soruların cevaplarını verirken her bir soru için 5 boş alan bırakılmış ve yazdıkları hayvanı neden yazdıklarının gerekçesini belirtmeleri istenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde nitel veri analiz türlerinden betimsel analiz ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Öğrencilere yöneltilen sorular tek tek ele alınıp analiz edilmiş, aynı ya da benzer cevaplar kodlanmış, cevapların kullanım sıklığına göre kategoriler oluşturulmuştur. Sık kullanılan ya da az kullanılan cevaplar için alt gruplar oluşturulmuştur. Bir gruba konulan cevapların başka gruba dahil edilmemesine dikkat edilmiştir. Sonuçta öğrencilerin en hoşlanmadığı hayvan yılan, en çok hoşlandığı hayvan muhabbet kuşu, en çok öldürülmesini düşündükleri hayvan yılan ve en çok koruma altına alınması gerektiğini düşündükleri hayvan panda olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining which animals 8th grade secondary school students like or dislike. Besides this, their opinion about animals that have to be killed or to be put under protection has been revealed. This survey has been realized in the city of Konya on students from 8th grade secondary school for the school year 2015-2016. It has been reached to 523 secondary pupils from an age group of 13-15 years old, but questionnaires from 7 students have not been considered. The study has been realized with 224 girls and 292 boys that means 516 students in total. In order to survey animals that pupils like or dislike, a qualitative survey method named phenomenographic drawing has been used and a data collection tool has been developped. This tool has been examined and approved by three experts from science and biology fields. 4 questions were put to pupils and answers were expected without any limit given. These questions have been arranged as follows. Is there any animal which you dislike ? If so, please write below. Do you think there are animals that should be killed ? If so, please write below. Are there animals you like very much ? If so, please write below. Do you think that there are animals that have to be put under protection ? If so, please write below. 5 blanks were provided for each question so that pupils describe why they choosed the animal in question. Descriptive analysis and content analysis technique were used in the evaluation of the data as qualitative data analysis types. Questions put to pupils were analysed one by one, same or similar answers were codified, categories according to answers frequency have been created. Frequently used answers or answers of little use were put into subgroups. Attention was paid to put an answer in only one group. In conclusion the animal that pupils mostly dislike is snake, the animal they mostly like is lovebird, the animal they mostly want to be killed is snake and the animal that they mostly think to be put under protection is panda.