Hafif düzey zihin engelli öğrencilerin çoklu zeka alanlarının incelenmesi
Examination of the multiple intelligence domains of students with mild intellectual disabilities
  1. Tez No: 471808
  2. Yazar: TUĞBA PÜRSÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN EFİLTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, hafif düzey zihin engelli öğrencilerin birincil ve ikincil baskın çoklu zeka alanlarının belirlenmesidir. Ayrıca öğrencilerin sahip oldukları baskın zeka alanlarının aileler ve öğretmenler tarafından doğru tespit edilme düzeyinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ''Tarama Yöntemi'' benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 91 hafif düzey zihin engelli öğrenci, 54 aile ve 41 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında öğrencilerin çoklu zeka alanlarının belirlenmesi için Teele Çoklu Zeka Envanteri; ailelerin ve öğretmenlerin tahminlerinin belirlenmesi için ise araştırmacı tarafından geliştirilen anket; öğrenciler, aileleri ve öğretmenleri hakkında bilgi edinebilmek amacıyla kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizi, betimsel istatistiklerden frekans ve yüzde gibi istatistiksel hesaplamalar kullanılarak yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hafif düzey zihin engelli öğrencilerde sosyal zeka ve dilsel zeka alanlarının en yüksek oranda olduğu görülmüştür. Birincil ve ikincil baskın zeka alanı bağlamında değerlendirildiğinde kız öğrencilerde sosyal ve dilsel zeka alanı; erkek öğrencilerde ise dilsel ve sosyal zeka alanı ön plana çıkmıştır. Ailelerin çocuklarının zeka alanlarına ilişkin tahminleri incelendiğinde ailelerin %53,7'sinin doğru tahminde bulunabildiği ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin ise %68,3'ünün öğrencilerin baskın zeka alanlarını doğru tahmin ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify primary and secondary dominant multiple intelligence domains of students with mild intellectual disabilities and the level of detection of intelligences by parents and teachers. In the study,''Survey Method '' as one of the quantitative research methods was used. The study was conducted with 91 students with mild intellectual disabilities, and their parents, and teachers. In the collection of research data,'Teele Inventory for Multiple Intelligences' was used. In addition, the questionnaire developed by the researcher was used to predict parents' and their teachers' perceptions about the students' multiple intelligence domains. In addition to these, the information form was also used to gather personal information about students, their parents and teachers. The analysis of the data was made by using frequency and percentage of descriptive statistics. According to the results obtained from the research, it can be seen that the mild intellectual disabled students have the highest rate of social and verbal intelligence domains. When dominant primary and secondary intelligence domains were evaluated, it would be seen that for female students' social and verbal intelligences; male students' social and verbal intelligence are dominant. When the predictions of parents related to the students participated in this research intelligence domains were examined, it was found that 53.7% of the parents had accurate prediction about their children's dominant intelligence domains. It was also found that, 68.3% of the teachers had accurate prediction on the dominant intelligence domains of the students.