The role of narrative in creating the ideal woman: Hhe case of Hayat magazine
İdeal kadının yaratılmasında anlatının rolü: Hayat Dergisi örneği
- Tez No: 471837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDAR AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, 1956-1960 yılları arasında yayınlanmış Hayat dergisinde sunulan ünlü kadın profillerinin içerik analizi üzerinden 'makbul' kadınlığın yaratılmasını incelemektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nde modernleşme sürecinin bir parçası mahiyetinde, yeni bir yönetimsellik biçimi olarak modern çekirdek ailenin ortaya çıkması ve kadının bu ailedeki yeri, bu çalışmanın kuramsal çerçevesini teşkil etmektedir. Yeni rejimin merkezi ideolojik inşalarından biri olan 'makbul' kadınlığın, hem modern olmak hem de modern çekirdek ailenin temel düzenleyicileri olarak her şeyden önce uygun anne ve eşler olmak üzerinden nasıl tanımlandığına odaklanılan bu çalışmada kullanılan temel veri tabanı, Hayat'ın 1956 ve 1960 yılları arasındaki ünlü kadın profilleridir. Yeni olanın inşasının belli bir olgunlaşmaya eriştiği odaklanarak bu profiller, 'makbul' kadınlığın söylemsel oluşumunu yansıtan ve yeniden üreten önemli kültürel ürünler olarak ele alınmıştır. Warner'in (2002) kitlesel kamusal özneye ilişkin teorisine dayanan bu çalışma, Hayat dergisinin yerli ve yabancı kadın ünlülere yönelik çarpıcı biçimde farklı olan yaklaşımının, okuyucuları yerli kadın ünlülerle doğrudan bir özdeşleştirme kurmaya yönlendirirken yabancı kadın ünlü profillerinin okuyucuyu evliliğin normatifliğine yönlendirirdiğini iddia etmektedir
Özet (Çeviri)
This study investigates the creation of 'proper' womanhood through the content analysis of celebrity women's profiles in Hayat magazine, published between the years 1956 and 1960. The contextual framework of the study is the emergence of the modern nuclear family and women's place in it as a new form of governmentality in the Turkish Republic as part of the modernization process. This study pays special attention to how 'proper' womanhood, one of the central ideological constructions of the new regime, was defined as being modern and at the same time as being first and foremost decent mothers and wives, the main regulators of the modern nuclear family. The main sources used are celebrity women's profiles in Hayat in a period when the construction of the new regime matured to a great extent. The profiles are analyzed as important cultural products both reflecting and reproducing the discursive formation of 'proper' womanhood. Elaborating on Warner's (2002) theory on the mass public subject, this study argues that strikingly different approaches of Hayat magazine regarding foreign female celebrities and local ones orient the readers to a direct identification with the local female celebrities while the foreign women's celebrity profiles channel the readers to the normativity of marriage.