The social contagion of memory for strongly- and weakly-associated word pairs
Hafızada sosyal bulaşmanın güçlü ve zayıf ilişkili kelimeler üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 471836
  2. Yazar: AYŞE IŞILAY SORGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞECAN BODUROĞLU GÖKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezin amacı hafıza öğelerinin nitel yönlerinin sosyal bulaşmayı nasıl etkilediğine dair yeni bir bakış açısı sağlamak adına sosyal bulaşıcılık paradigmasının farklı düzeyde ilişkilendirme gücüne sahip kelimeler üzerindeki etkisini incelemektir. Tüm bellek öğeleri özünde benzerlik göstermediğinden, belirli bellek öğelerinin daha güçlü yada daha zayıf sosyal bulaşıcı etkilere yol açıp açmayacağını araştırmak önemlidir. Bu çalışmada, güçlü yada zayıf çağrışım seti olan kelimeleri deneysel yolla manipüle ederek katılımcılar, orijinal çalıştıkları listedeki hedef kelimeler güçlü veya zayıf bir ilişki yaratan kelimelerle değiştirilerek başka bir katılımcı yada bilgisayar tarafından oluşturulmuş yeni bir kelime listesiyle bu yanlış bilgilere maruz bırakılmışlardır. Elli sekiz Boğaziçi Üniversitesi lisans öğrencisi ile gerçekleştirdiğimiz çalışmada, katılımcıların güçlü, zayıf ve ilişkisiz kelime çiftlerine verdikleri isabet ve yanlış alarm puanları analiz edilmiştir. Bulduğumuz sonuçlara göre yanlış alarmlar ilişkisiz çiftlerin yanlış alarmları zayıf çiftlerin yanlış alarmlarından anlamlı derecede düşük bulundu. Bu, belirli kelime türlerinin sosyal bulaşma etkisine daha yatkın olabileceğini göstermektedir. Dahası, yanlış bilgilerin kaynağı katılımcıların yanıtlarını etkilemedi ve isabetler ve yanlış alarmlar sosyal ve sosyal olmayan koşullar arasında farklı değildi. Bu nedenle, sosyal kaynağın unsurlarını açıklığa kavuşturmak için gelecekte yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The present thesis investigated the effect of social contagion paradigm on the different levels of association strength words. The aim is to provide a new insight of how qualitative aspects of memory items impact social contagion. As not all memory items are intrinsically similar, it is important to investigate whether certain types of memory items will lead to greater/lesser social contagion effects. In the present study, participants were exposed to false information in which original target words were changed to the new words that created a strong or weak association with the original target word by a typical participant (i.e. social) or a computer manipulation (i.e. nonsocial). We conducted one experiment with fifty-eight Boğaziçi University undergraduates. Participants were compared in a recognition test to determine how they were impacted by association strength levels when the socially given information is wrong. Association strength effects emerged in false alarms but not in hits. Only unrelated false alarms were significantly lower than weak pairs. This suggests that certain types of words may be more prone to the effect of social contagion. Moreover, the source of false information did not affect the participants' responses and hits and false alarms did not differ across social and nonsocial conditions. Therefore, future work is needed to clarify the elements of social source.