The 'Once-forgotten' Turkish bestseller: (re-)contextualizing Sabahattin Ali's Madonna in a Fur Coat
'Bir zamanların unutulmuş' Türkçe çok satan romanı: Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sının yeniden bağlamsallaştırılması
- Tez No: 471838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU AKBATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Türk Dili ve Edebiyatı, Translation and Interpretation, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çeviri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna adlı romanının 73 yıl sonra İngilizceye çevrilmesinin sebeplerini ve söz konusu kitabın Anglofon dünyasında nasıl temsil/takdim edildiğini ve (yeniden) bağlamsallaştırıldığını incelemektedir. Bu Anglofon bağlamı dışında, söz konusu tez, Kürk Mantolu Madonna'nın son yıllarda kaynak kültürdeki 'sürpriz' ve 'beklenmedik' popüleritesini inceleyebilmek için Sabahattin Ali'nin ve romanının Türkiye bağlamında nasıl yeniden yaratıldığını ve yeniden bağlamsallaştırıldığını irdelemektedir. Pierre Bourdieu'nün“özne”kavramı ve alan kuramının ışığında, Kürk Mantolu Madonna'nın gerek uluslararası arenada gerekse Türkiye'de“kutsanması”, (yeniden) yaratılması ve bağlamsallaştırılmasında sosyal özneler olarak kaynak ve erek kültürdeki yayıncının ve özellikle özgün romanın editörünün oynadığı kilit role odaklanılmaktadır. Bu tezde, kaynak ve erek metinlerdeki farklılıkları ön plana çıkarmak için, özellikle minör ve/veya azınlık edebiyatlarına ait eserlerin çevirisinde ana dili kaynak dil olan redaktörler ve (eş)çevirmenlerin gerekliliğine işaret edilerek, Madonna in a Fur Coat ve Kürk Mantolu Madonna'nın eleştirel, betimleyici ve karşılaştırmalı metin analizi Gideon Toury'nin (1995)“süreç”ve“matris”normlarından faydalanılarak gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the reason(s) why Sabahattin Ali's novel, Kürk Mantolu Madonna, was translated into English after 73 years and how it has been (re-)presented and (re-)contextualized in the Anglophone world. Apart from the Anglophone context, the thesis investigates the way Sabahattin Ali and his work have been re-created and re-contextualized in the Turkish context in order to be able to analyze the recent 'unexpected' and 'surprise' popularity of Kürk Mantolu Madonna in the source culture. In the light of Pierre Bourdieu's concept of“agency”and his field theory, the thesis also focuses on the key role of the publishers in the source and target cultures, as well as the editor of Kürk Mantolu Madonna as social agents in the“consecration”, (re-)creation and (re-)contextualization of the book both in Turkey and in the international arena. In the thesis, a critical, descriptive and comparative analysis of Madonna in a Fur Coat and Kürk Mantolu Madonna will be carried out by employing Gideon Toury's (1995)“operational”and“matricial norms”to foreground the differences between the source and target texts by pointing out the necessity of having (co-)translators and copy editors, who are native speakers of source language, in the case of books translated from minor(ity) languages and literatures in particular.