The antecedents of consumer intention to use personal health technologies: Revisiting the technology acceptance model
Tüketicinin kişisel sağlık teknolojileri kullanma niyetini etkileyen faktörlerin teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
  1. Tez No: 471854
  2. Yazar: SEMRA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL TOKER, YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN NASAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Science and Technology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, Yeniliklerin Yayılımı Teorisi ve Teknoloji Kabul Modeli ışığında, tüketicinin yenilikleri kullanma niyetinin öncüllerini sağlık teknolojileri kapsamında incelemektedir. Yakın bir geçmişte nesnelerin Interneti'nden akıllı saatler gibi giyilebilir teknolojilere kadar birçok alanda bilgi teknolojisi yeniliklerine tanık olduk. Sağlık alanındaki bilgi teknolojileri yeniliklerinin; hastanın güçlenmesi, kişisel sağlık yönetimi ve artan sağlık motivasyonu gibi olası etkileri, Kişisel Sağlık Teknolojilerini kullanma niyetini etkileyen temel faktörler hakkında merak uyandırmaktadır. Tüketici davranışı bağlamında, araştırmamız yeni teknolojilerin kullanma niyetinin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Algılanan yenilik özeliklerinin yanı sıra, çalışmamızda sağlık motivasyonu ve gizlilik kaygısı gibi bağlamsal faktörler de incelenmiştir. Bu araştırmaya göreceli fayda ve kullanım kolaylığı özelliklerinin diğer yenilik özellikleri üzerindeki etkisi dahil edilmiştir. Bireysel özelliklerin etkilerini açıklamak için çok gruplu analizler yapılmıştır ve bulunan ilişkiler açıklanmıştır. Kullanıcılar ve potansiyel kullanıcılarının arasında teknoloji özellikleri ile ilgili inançları, kullanmaya yönelik tutumları ve niyetleri açısından karşılaştırma yapılmıştır. Bireylerin değerlerine göre kullanım niyetindeki farklar analiz edilmiştir. Yapılan çoklu grup ve kümeleme analizleri, teknoloji kabulü ve kullanım modellerinin genellenebilirliğine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the antecedents of consumer intention to use innovations, particularly health care innovations, from the perspective of diffusion of innovation and technology acceptance and use literature. We have witnessed substantial information technology (IT) innovations with everything from Internet of Things solutions to wearable technologies like smart watches. The possible effects of IT innovations like patient empowerment, self-health-management and health motivation make us curious about the underlying factors that lead to intention to use Personal Health Technologies (PHTs). This research contributes to the understanding of important phenomena, namely intention to use innovations, in consumer behavior context enriched with health related constructs. Besides perceived innovation attributes, contextual factors like health motivation and privacy were delineated in current study. One of the contributions of this study is investigating the mediation effects of ease of use and relative advantage over other innovation characteristics. In order to clarify the effects of individual characteristics, multi-group SEM analysis was conducted and discrepancies were discovered in the relationships. Users and potential users were compared to each other for conceiving divergence between pre-adoption and post-adoption beliefs. Clusters were created with respect to values of individuals and analyzed the variations in usage intentions. Both multi-group SEM and cluster analysis contribute to generalizability of technology acceptance and use models.