New keynesian phillips curve estimation: A monthly analysis for Turkey
Yeni keynesyen phillips eğrisi tahmini: Türkiye için aylık veriler ile analiz
  1. Tez No: 471890
  2. Yazar: SELDA LİSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÖZGÜ SERTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kısa vadeli enflasyon dinamiklerinin niteliğini anlamak uygun para politikasının buna bağlı olmasından dolayı önemlidir. Yeni Keynesyen Phillips Eğrisi (NKPC) bir ekonomideki fiyat hareketleri konusunda bilgi edinmemizi sağlamaktadır. Bu çalışmada Ahrens & Sacht (2014) metodolojisi kullanılarak Türkiye için Yeni Keynesyen Phillips Eğrisi tahmini yapılması ve ortalama fiyat katılığı süresinin bulunması amaçlanmıştır. Kullanılan veriler aylık veriler olup, Türkiye için Ocak-1999 ve Mart-2016 arasındaki dönemi kapsamaktadır. Çalışmada Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (GMM) kullanılmış olup araç değişkenler ise enflasyon, yabancı ülke faiz oranı ve döviz kurundaki değişmelerden oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan veriler IFS, OECD, CBRT gibi ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların sitelerinden alınmıştır. Çalışmada gereken bazı parametrelerin değerini belirlemek için literatürdeki diğer çalışmalardan yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye için ele alınan dönemdeki fiyat katılığı parametresi (0.73-0.80) aralığında bulunmuş, Türkiye'deki ortalama fiyat katılığı süresi 3-5 ay olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, kullanılan veri seti ve parametre değerleri sonuçları, ortalama fiyat değişikliklerinin neredeyse 3-5 ayda bir gerçekleştiğini göstermektedir. Çalışma; veri setinin aralığı, uygulanan metodoloji, ve ülkemize ait literatürdeki çeyreklik verilerle yapılmış birçok çalışmanın aksine tahminde aylık veriler kullanılması bakımından farklılık içermektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding the characteristics of inflation dynamics is important since the appropriate course of monetary policy depends on the nature of inflation dynamics. New Keynesian Phillips Curve (NKPC) enables to know about the price dynamics in an economy. In this study our aim is to estimate the NKPC for Turkey, so the average price stickiness duration for Turkey by using the methodology of Ahrens and Sacht (2014). We use monthly data for Turkey over the period January 1999 and March 2016. We estimate the model by using Generalized Methods of Moments (GMM) analysis with different instrument sets including change in inflation which is calculated by consumer price index, change in foreign country interest rate, and change in exchange rate. We use the sample data taken from IFS of IMF, OECD and CBRT. We also need some parameters for the estimation of the model, and we take them from some research papers and articles. The results show that the Calvo price stickiness parameter for Turkey within the given period is in the range (0.73-0.80), which means the average price stickiness duration is approximately 3-5 months. Therefore, we conclude that the average price changes occur once in every 3-5 months in Turkey for given parameters. This study differs from the general literature of NKPC estimation for Turkey due to the coverage of the data period, the frequency of data and the type of methodology which is applied.