An empirical analysis of the New Keynesian Phillips Curve for large and open economies: The case of G7 countries
Büyük ve açık ekonomiler için Yeni Keynesyen Phillips Eğrisinin ampirik bir analizi: G7 ülkeleri örneği
- Tez No: 637138
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kapalı ve açık ekonomi Yeni Keynesyen Phillips Eğrisi (YKPE) modellerini kullanarak büyük ve açık ülkelerde enflasyonun dinamiklerini açıklık derecesi ve ekonomik büyüklüğü göz önünde bulundurarak araştırmaktır. Açık ekonomi YKPE modeleri, açıklık parametersi olarak dış ticaret faktörleri barındırsalar da bu modeler ülkelerin ekonomik büyüklerini göz önünde bulundurmazlar. Ancak, açık ve büyük ülkelerdeki marjinal maliyetlerin dış ticaret esnekliği, açık ve küçük ülkelerdekinden ölçek ekonomilerinden dolayı genelde daha yüksektir. Yüksek marjinal maliyetlerin dış ticaret esnekliği, ekonomik büyüklük göz önünde bulundurulmadan açık ekonomi modellerinin tahmininde, anlamsız açıklık parametrelere yol açabilmektedir. Ayrıca, ampirik literatürde, kapalı ekonomi YKPE modellerinin bazı açık ve büyük ülkelerdeki enflasyon dinamiklerini daha iyi açıkladığı görünürken, açık ekonomi YKPE modellerinin bazı açık ve küçük ülkelerdeki enflasyon dinamiklerini daha iyi açıkladığı görünmektedir. Böylece, açıklık parametresi olarak dış ticaret faktörlerinin iç enflasyon üzerindeki etkisi sadece açıklığa bağlı değil aynı zamanda ülkelerin ekonomik büyüklüğüne de bağlı olabilir. Sadece açık ve büyük ülkelerin eflasyon dinamiklerine odaklanan çalışmların sayısı sınırlı olduğundan dolayı; büyük ve açık ekonomiler için, ekonomik büyüklüğün dış ticaret faktörlerinin iç enflasyondaki rolü üzerine etkisine ilişkin bir mutabakat sağlanamamıştır. Bu bağlamda, büyük ve açık ülkelerde, açıklık derecesi ve ekonomik büyüklük göz önünde bulundurularak, büyük ve açık ülkelerde, hangi modelin enflasyonun dinamiklerini daha iyi açıkladığını tespit edecek düzenli bir çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmada, açık ve büyük ülkelerdeki enflasyonun dinamiklerini açıklamak için, iki kapalı ekonomi ve üç açık ekonomi YKPE modeli Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (GMY) ile tahmin edilmiştir. Bu çalışmada araştırmaya tabii tutulan büyük ve açık ülkeler G7 ülkeleridir. YKPE modelleri G7 ülkeleri için hem bireysel hem de grup olarak iki ayrı örneklem dönemi boyunca tahmin edilmiştir. İlk örneklem peryodu ulaşılabilinen tüm bölünmemiş verileri kapsar, ikinci örneklem peryodu ise her bir G7 ülkesi için enflasyon hedefleme rejiminin kabulünden başlar. Tahmin sonuçları göstermiştir ki; büyük ve açık ülkelerde, açık ekonomi modellerinin tahminindeki açıklık parametreleri ya istatiksel olarak anlamsızdır ya da teorik olarak yanlış işaretlenmiştir. Modellerdeki tahmin edilen açıklayıcı değişkenler göz önüne alındığında; kapalı ekonomi modeler, büyük ve açık ülkelerdeki enflasyonun dinamiklerini daha iyi açıklamaktadır. Reel ekonomik aktivite ve beklenen enflasyon gibi içsel faktörlere ilişkin yapısal parametreler, tahmin edilen kapalı ekonomi modellerde daha anlamlı ve teorik olarak doğru işaretlenmiştir. Açık ekonomi modeller arasında, ithalatın göreli fiyatı yerine reel efektif döviz kurunu açıklık parametresi olarak kullanan açık ekonomi YKPE modeli, büyük ve açık ülkelerde enflasyonun dinamiklerini açıklamada daha başarılıdır. Büyük ve açık ülkelerde enflasyon süreci hem ileriye dönük hem de geriye dönük beklentilere dayalıdır. Ayrıca, G7 ülkelerinde, fiyat katılıkları ve fiyat ayarlama süreleri enflasyon hedefleme rejimi boyunca önemli ölçüde artmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate inflation dynamics in large and open countries by using the closed and open economy New Keynesian Phillips Curve (NKPC) models considering the openness degree and economic size of countries. Even though the open economy NKPC models include foreign trade factors as openness parameters, these models do not take into account the economic size of countries. However, the foreign trade elasticity of the domestic marginal cost in open and large countries is usually higher than in open and small countries due to scale economies. High foreign trade elasticity of domestic marginal cost might lead to insignificant openness parameters in estimations of open economy models without considering the economic size for open and large countries. In addition, in the empirical literature, whereas the closed economy NKPC models appear to better explain the dynamics of inflation in some open and large countries, the open economy NKPC models appear to better explain inflation dynamics in open and small countries. Therefore, the impact of foreign trade factors as openness parameters on domestic inflation might depend on not only openness degree but also the economic size of countries. Since the number of studies focused on inflation dynamics of only large and open countries is limited, a consensus regarding the impact of economic size on the role of foreign trade factors on domestic inflation has not been achieved for large and open economies. In this sense, an orderly analysis is needed to determine which model better explains the inflation dynamics in open and large countries considering both openness degree and economic size of countries. In this study, two closed economy and three open economy versions of NKPC models are estimated by the Generalized Method of Moments (GMM) to investigate inflation dynamics for open and large countries considering the economic size as well as openness degree. The sample of large and open economies subject to empirical analysis in this study involves G7 countries. The so-called NKPC models are estimated for G7 countries both individually and as a group over the two different sample periods. The first sample period covers all available data and the second starts with the introduction of inflation targeting regime for each G7 country. The estimation results show that openness parameters in estimations of open economy models are either statistically insignificant or incorrectly signed for large and open countries. Considering estimated explanatory variables in the models, the closed economy models better explain inflation dynamics in open and large countries. The structural parameters regarding domestic factors such as expected inflation and real economic activities are more significant and correctly signed in closed economy models. Among open economy models, the open economy model, which uses the real effective exchange rate as an openness parameter instead of the relative price of imports, is more successful in explaining the inflation dynamics in open and large countries. The inflation process in large and open countries is based on both forward-looking and backward-looking expectations. In addition, the price rigidity and duration of price adjustment of domestic firms significantly increased in G7 countries during the inflation targeting regime.