Cultural distancing attempts of middle class consumers in media consumption
Medya tüketiminde orta sınıf tüketicilerin kültürel uzaklaşma teşebbüsleri
  1. Tez No: 471906
  2. Yazar: GÜLAY TALTEKİN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ GER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tüketim pratiği ya da tüketim pratiğinin özelliği, toplumlarda toplumsal sınırların ve eşitsizliklerin (tekrar) üretimi hakkında çok şey söylemektedir. Bu, tüketim çalışmalarında sosyal sınıfı incelemeye verimli bir alan haline getirir. Bu alanda tüketicilerin sosyal sınıf konumlarını nasıl tanımladığı ve uyguladığı, üç araştırma akımıyla cevaplandırılır. İlk araştırma akımında, sosyal sınıfın zevk ile uyumlu tüketim uygulamalarına yönelik bir eğilim sergilemek ve diğer sosyal sınıfların tüketim uygulamalarına karşı bir isteksizlik sergilemek suretiyle, sosyal sınıf konumlarını belirli bir sınıf sınırında tanımlayan tüketiciler üzerinde durulur. İkinci araştırma akımında, üst sınıfların tüketim uygulamalarını taklit ederek sosyal sınıf konumlarını tanımlayan tüketiciler üzerinde durulur. Son araştırma akışıda, farklı sosyal sınıfların tüketim uygulamalarına dalgalı bir şekilde katılarak sosyal sınıf konumlarını tanımlayan tüketiciler üzerinde durulur. Bu üç farklı araştırma akışı da tüketicilerin sosyal sınıf konumlarını tanımlamak ve kendilerini diğer sosyal sınıflardan uzaklaştırmak için sınıflar arası ilişkilere odaklanmaktadır. Fakat, 1960'lardan bu yana yana gelişmekte olan ekonomilerde yeni orta sınıfların yükselişi, orta sınıfı bir homojen grup yerine farklı orta sınıfların birikimine dönüştürmüştür. Bu araştırmada, yeni orta sınıf tüketicilerin, tüketim uygulamalarının yardımıyla nasıl orta sınıf pozisyonlarını işaretlemeye ve daha az statüde olduklarını düşündüklerinden uzaklaşmaya çalıştıklarına odaklanarak, konumlandırma için daha avantajlı bir yer aramalarını anlamayı amaçladım. Bu çalışmada, medya tüketim uygulamalarına“normal”ve“kabul edilebilir”tanımlanması için kurulan orta sınıflar için bir araç olduğundan, medya tüketimine odaklandım. Hem tür olarak yerleşik orta sınıf niteliklerini hem de içeriği ile yeni orta sınıf hassasiyetlerini birlikte taşıdığı için Ayna adı belgesel programını incelemeyi tercih ettim. Orta sınıf tüketicilerin Ayna'yı nasıl izlediğini, anladığını, ve yorumladığını incelemek için etnografik bir araştırma yürüttüm. Bulgulara göre, orta sınıf tüketiciler ya kültürel sermaye edinimi ya da kritik bir alay konusu yaparak, uzaklaşmaya çalışıyor ve bu girişimleri aynı ürünü tüketerek - aynı belgesel izleyerek gerçekleştiriyorlar. Bulgular ayrıca, tüketicilerin Ayna'yı“normal”bir belgesel türü örneği olup olmadığını değerlendirebileceğini önermektedir. Eğer yeni veya ilginç bilgiler vererek bir sahnenin“normal”olduğunu düşünürlerse, kültürel sermaye kazanırlar; eğer olmadığını düşünürlerse, kritik alay konusu yaparlar. Dolayısıyla tüketiciler şovu izlerken bu iki tüketim stili arasında geçiş yapabilirler.
Özet (Çeviri)
The consumption practice itself or a characteristic of a consumption practice tells a lot about the (re)production of social boundaries and inequalities in the societies. That makes the social class a fertile field to study in consumption studies. How consumers define and practice their social class position is answered by three research streams. The first research stream focuses on consumers who define their social class position within a specific class boundary by exhibiting a tendency towards consumption practices aligned with the taste of their social class, and an aversion towards consumption practices of other social classes. The second research stream focuses on consumers who define their social class position by emulating consumption practices of upper classes. The last research stream focuses on consumers who define their social class position by participating consumption practices of different social classes undulatingly. These three distinct streams of research concentrate on inter-class relationships of consumers to define their social class position and, to distance themselves from other social classes. However, the rise of new middle classes since the 1960s in emerging economies turn the middle class into an accumulation of different middle classes instead of one homogeneous group. In this research, I aim to understand jockeying of new middle classes for positioning by focusing on how new middle class consumers attempt to mark their middle class positions and to distance from others they deem to be of a lesser status with the help of consumption practices. I chose to look at a documentary show called Ayna because it carries both established middle class qualities as a genre and new middle class sensibilities with its content. I conducted an ethnographic research to look at how middle class consumers watch, interpret, and comment on Ayna. According to the findings, middle class consumers attempt for distancing either by acquiring cultural capital or engaging in critical mockery, and these attempts happen by consuming the same product – watching the same documentary. The findings also suggest that consumers may evaluate Ayna as being a“normal”example of documentary genre or not. If they think that a scene is“normal”by providing new or interesting information, they acquire cultural capital; and if they think it is not, they engage in critical mockery. Therefore, consumers may switch between these two styles of consumption while watching the show.