Türev araçların Vergi Usul Kanunu ve uluslararası finansal raporlama standartlarına göre incelenmesi ve muhasebeleştirilmesi
  1. Tez No: 471939
  2. Yazar: ALİ TAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER ATIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gelişen ekonomik şartlarda işletmeler gerçekleştirdikleri ya da gerçekleştirmeyi planladıkları finansal yatırımlarını şansa bırakmak istememektedirler. Bu çalışmada işletmelerin finansal risklerini mümkün olan en düşük düzeyde tutmak veya ortadan kaldırmak için kullandıkları türev araçların vergi usul kanunu ve uluslararası finansal raporlama standartları açısından incelenmesi ve muhasebeleştirilmesi konusu ele alınmıştır. Günümüzde türev araçlarının kullanımından dolayı türev piyasalarının hacmi 1.5 katrilyonu aşmaktadır. Bu sebepten dolayı türev araçların kullanımının muhasebe sisteminde nasıl bir kayıt sistemi gerektireceği ve bilgi kullanıcılarının kullanımına sunulurken nasıl raporlanması gerektiği büyük önem arz etmektedir. Türev araçlarının VUK ve TMS/TFRS standartlarına göre ayrı ayrı muhasebeleştirildiği bu çalışmada ortaya çıkan farklar tablolar ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the conditions of improving economics, companies don't have an intention to embark on unknown adventure about financial investments. This thesis deals with studying and accounting of derivative instruments - that is used to reduce or remove financial risks as much as possible - in accordance with tax procedure law and international financial reporting standards. Nowadays, by the using of this derivative instruments, size of the derivative market exceed 1.5 quadrillion. Therefore, it is important that how to make accounting records and how to report it to those who use these outcomes. Differences which is appeared because of the records of tax procedure law and international financial reporting standards are shown on charts.