Okul öncesi öğretmenlerinin görsel sanatlara ve sanat etkinliğine yönelik tutumlarının incelenmesi
The investigation of pre-school teachers' attitudes towards art and art activities
- Tez No: 471998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada Okul Öncesi Öğretmenlerinin Görsel Sanatlara ve Sanat Etkinliğine ait tutumları incelenmiştir. Bu araştırmanın problemini Okul Öncesi Öğretmenlerinin Görsel Sanatlar ve Sanat Eğitimine yönelik tutumları ile bu tutumların bazı değişkenlerle arasındaki ilişkileri oluşturmaktadır. Araştırmanın deseni; Nicel yaklaşıma dayalı Betimsel Araştırma yöntemlerinden olan Tarama (Survey) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında ki Trabzon ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışan 171 Okul Öncesi Öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacının kendisi tarafından geliştirilen Okul Öncesi Öğretmenlerinin Sanata ve Sanat Etkinliğine karşı Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin yorumlanması için SPSS programı ve veri analizi için tanımlayıcı istatiksel işlemler, ölçeğin psikometrik işlemlerinde açımlayıcı faktör analizi ve karşılaştırmalı istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; Sanata ve Sanat Etkinliğine karşı en yüksek tutum değerine sahip olanlar liselerdeki okul öncesi sınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri çıkmıştır. Mezun oldukları program dikkate alındığında, en yüksek tutum değerine çocuk gelişiminden mezun olan öğretmenlerin sahip olduğu, en düşük tutum değeri ise okul öncesi mezunu öğretmenlerde olduğu görülmüştür. Çocuk gelişimi programından mezun olan öğretmenlerin sanat etkinliğine karşı tutumlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Sanat Etkinliği yapabilmek için görsel sanatlarla ilgili bir eğitim alan öğretmenlerin puanı almayanlarınkine oranla daha yüksek bulunmuştur. Öğretmenlik deneyimi ile sanat etkinliğine karşı tutumları arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Bayan öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre çok daha fazla olduğu tespit edilmiş ve yapılan analizde kadın ve erkek öğretmenlerin sanat etkinliğine karşı tutumları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan öğretmenlerin çalıştıkları okul türleri ile sanat etkinliğine karşı tutumları arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research,the attitudes of pre-school teachers towards both art and art activities they use in their classes are investigated. The attitudes of pre-school teachers towards art and the relationship between these attitudes and some variables creates the problem of this research. The pattern of the research; the survey technique that is one of the methods of descriptive research based on quantitive approach is used. 171 pre-school teachers working in Trabzon Ministry of Education schools in 2014-2015 education year forms research's working group. In this research, the attitudes of pre-school teachers towards art and art activities scale that is developed by the researcher in order to gather information is used. The result of the research; it comes out that the pre-school teachers working in high schools' pre-school classes have the most attitude value towards art and art activities. When the departments teachers graduated are considered,the ones who graduated from Child Development and Training Department have the most attitude value.Also,the others who graduated from Early Childhood Education Department have the least attitude value. It's obvious that the teachers graduted from Child Development and Training Department have more attitude value towards art activities.To make a comparison,the points of teachers who had an education related with visual arts in order to do art activities are better than the others who do not.No difference between their teaching experience and the attitudes towards art activities is determined.But it is determined that the number of women teachers are more than men.And in the analysis,there is not a meaningful difference between men and women teachers' attitudes towards art activities. There is not a meaningful difference between the types of schools tecahers are working and their attitudes towards art activities.