Efficiency and logistic capabilities of commercial seaports
Limanların verimlilik ve lojistik yeterlilikleri
- Tez No: 472042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ ZAFER ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, limanların katma değer yaratan komplike bir lojistik ve tedarik zinciri birimi olarak kabul edilmesinden yola çıkılarak; limanların operasyonel ve finansal etkinlikleri ile birlikte liman faaliyetlerinin çevresel ve sosyal boyutlarının da değerlendirilebileceği yeni bir“dengelenmiş skor kart”metodunun ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, çalışmanın amacı, birden çok konteyner terminalinin kıyaslanabileceği veya tek bir terminale belirli periyodlarda uygulandığı taktirde o terminale ait performans değişimlerinin takip edilebileceği“limanlar için dengelenmiş skor kart”oluşturmaktır. Bu amaca ulaşabilmek için, liman endüstrisinde çalışan profesyonellerin görüşleri alınmış ve bu kişisel yargılar Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yötemiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ports are considered as complete logistics and supply chain entities that create added value and it is aimed at creating“a new balanced score card method”whereby environmental and social aspects of ports can be evaluated as well as their operational and financial performances. In this context, the aim of the study is to create a four-dimension port's balanced score card in order to benchmark container terminals or to monitor the changes in the performance of a single port over different periods. To reach this aim, the views and subjective judgments of the professionals working in the port industry were received and these judgemets were evaluated by the Analytic Hierarchy Process (AHP) method.