Syntactic processing differences and the effects of memory-load interference for object relative and subject relative clauses in Turkish
Türkçede nesne ve özne ilgi tümcelerinin işlemlenmesinde sözdizimsel işlemlenme farklılıkları ve bellek
- Tez No: 472051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkçedeki ilgi tümceciklerine odaklanan bu çalışmanın iki amacı vardır: Birinci deneyde, Türkçe literatürde nesne ve özne ilgi tümcecikleri arasındaki sözdizimsel karmaşıklık farkı ile ilgili boşluğu doldurmak amaçlanmıştır. Öz-ilerlemeli okuma testinde (self-paced reading task), cümle işlemlemesindeki zorluk farkını ölçmek için katılımcılardan nesne ve özne ilgi tümceciklerini okumaları istenmiştir. Bu deneyde nesne ilgi tümceciklerinin özne ilgi tümceciklerinden sözdizimsel olarak daha karmaşık olduğu ortaya çıkmıştır. İkinci çalışmada ise cümleler arasındaki karmaşıklık farkının hafıza yükü ile etkileşip etkileşmediği test edilmiştir. Bu amaçla, katılımcılardan karmaşık ve basit yapılı tümcecikleri okumalarının yanı sıra, bir dizi kelime ezberlenmesi istenmiştir. Ezberlenmesi hedeflenen kelimeler, okunan tümcelerdeki isimlerle benzer veya farklı olması açısından ikiye ayrılmaktadır. Hatırlama performansı ezberlenen kelimelerin cümledekilerle benzer olması halinde farklı olduğu durumlara nazaran daha düşüktür. Basit ve karmaşık yapılı tümcecikler karşılaştırıldığında ise hatırlama performansının basit yapılı tümcelerin okunduğu durumlarda daha yüksek olduğu görülmüştür. İkinci deneyin sonuçları sözdizimsel işlemlemenin modüler olmadığını, dilbilimsel ve dilbilimsel olmayan sözel işlemlemenin aynı çalışma belleği kaynağını paylaştığını göstermiştir. Bunun yanı sıra, çevrimdışı (offline) ölçümlerin neden tabiatı itibari ile farklı olduğunu ve çevrimiçi (online) ölçümlerin söz konusu cümle işlemlenmesi olduğunda neden daha güvenilir olduğunu göstermek amacıyla her iki deneyin sonuçları birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, which focuses on the relative clauses in Turkish, is twofold: In Experiment 1, it was aimed to fill the gap in Turkish literature with regard to syntactic complexity difference between subject relative clauses and object relative clauses. As a self-paced reading experiment, participants read either subject relative clause of object relative clause to measure the processing cost as a slowing down in reading. The result of Experiment 1 revealed that object relative clauses are harder to process than subject relative clauses suggesting that there is a subject preference in Turkish. Secondly, as a separate but related follow-up study, it was tested whether such complexity interacts with memory load in any way. For this purpose, participants memorized a set of words while reading syntactically complex sentences and syntactically simpler sentences (object and subject relative clauses, respectively). The study also manipulated whether the memory load items and the words in the sentence were similar or not (matched or unmatched conditions). Performance in recall was significantly higher for the unmatched condition than the matched condition. Recall was also higher in simpler sentences than complex sentences. Results of Experiment 2 indicated that syntactic processing is not modular meaning that both linguistic and non-linguistic verbal processings share the same verbal working memory resource. Moreover, online and offline measurements of both studies are compared to show why offline studies are different in nature and why online studies are more reliable as long as sentence processing is concerned.