Essays on the price behaviours of energy commodities (Chaos, fractality, wavelet and non-linearity)
Enerji emtiaları fiyat davranışları üzerine çalışmalar (Kaos, fraktal, dalgacık, doğrusal olmayan yapılar)
- Tez No: 472053
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, önemli enerji emtialarından olan ABD ham petrolü (crude oil - wti), benzin (gasoline), ısıtma yağı (heating oil) ve doğalgazın (natural gas) fiyat davranışlarını araştırmaktadır. Bu bağlamda tezin ana başlangıç odağı, bu enerji emtialarının doğrusal olmayan (nonlinear), uzun hafıza (long memory), kaotik (chaotic) ve fraktal (fractal) davranışlarını test etmek ve dalgacık (wavelet) çalışmalarının, modelleme ve tahmin etmeye olumlu katkıda bulunup bulunmadığını incelemektir. Diğer taraftan, enerji emtialarında kaotik ve fraktal davranış bulunmadığı için stokastik modelleme kavramı altında FIAPARCH ve Levy süreçleri ayrıca değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the pricing behaviors of major energy commodities; crude oil (wti), gasoline, heating oil and natural gas in different aspects. In this context, the initial focus is on testing nonlinear, long memory, chaotic and fractal behaviors of those energy commodities, and examining whether wavelet studies contribute to modeling and forecasting in a positive way. On the other hand, since it is found that there exist no chaotic and fractal behavior, FIAPARCH and Levy process are evaluated under stochastic modelling additionally.