Muhasebe bilgi sisteminden elde edilen bilgilerin işletme yönetim kararları üzerine etkileri: Batı Akdeniz Organize Sanayi Bölgeleri üzerinde bir araştırma
The influence on the business administration of the information obtained from the accounting knowledge system: A research on Industrial Areas of Western Mediterranean Organization
  1. Tez No: 472088
  2. Yazar: EMİNE DİLEK ESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OSMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında işletmeler için bilgi en önemli sermayelerden birisidir. Bu teknoloji çağında bilginin önemini anlayan ve bu bilgileri bilgi sistemleri aracılığıyla aktif olarak kullanabilen işletmelerin başarılı oldukları görülmektedir. İşletme bilgi sistemleri ve bunların içerisinde de muhasebe bilgi sistemi işletme yönetimi için ayrı bir önem arz etmektedir. Yapılan bu çalışma ile işletme yönetimi tarafından alınan kararlarda muhasebe bilgi sisteminin etkileri araştırılmış ve muhasebe bilgi sisteminin etkin olarak kullanılmasının işletmelere sağlayacağı faydalar üzerinde durulmuştur. Organize sanayi bölgelerindeki işletmeler üzerinde yapılan araştırma ile işletme yöneticilerinin karar alma sürecinde muhasebe bilgi sistemi tarafından üretilen bilgilerden ne derece yararlanıp yaralanmadıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma dört bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde veri, bilgi ve sistem kavramları açıklanmış, bilgi sistemlerinin önemi ve işletmelerde bilgi sistemi çeşitleri ele alınmıştır. İkinci bölümde muhasebe bilgi sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise işletmelerde karar alma işleyişi, bu süreçte muhasebe bilgi sisteminin etkileri üzerinde durulmuştur. İlk üç bölümde teorik bilgilere yer verildikten sonra, dördüncü bölümde Batı Akdeniz Bölgesindeki işletmeler üzerinde yapılan anket çalışması değerlendirilmiştir. Anket verileri SPSS programı ile analiz edilmiş ve analiz sonuçları yorumlanarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the technology age we are in, information for businesses is one of the most important capital. In this technology age, businesses that understand the importance of information and actively use this information through information systems are seen to be successful. Business information systems and accounting information systems are of special importance for business management. In this study, the effects of the accounting information system were investigated in the decisions taken by the business management and the benefits that the use of the accounting information system effectively provided to the enterprises were emphasized. Research on the enterprises in the organized industrial zones has tried to determine the extent to which the managers have benefited from the information produced by the accounting information system in the decision-making process. The study is divided into four parts. In the first part, the concepts of data, information and system are explained, the importance of information systems and types of information systems in enterprises are discussed. In the second part, detailed information about the accounting information system is given. In the third part, decision making process in the enterprises and the effects of the accounting information system in this process are emphasized. After giving the theoretical information in the first three chapters, in the fourth chapters the survey study on the enterprises in the Western Mediterranean Region was evaluated. Survey data were analyzed by SPSS program and interpretation results were interpreted and suggested.