Kredi derecelendirme kuruluşlarının sermaye akımları üzerinde etkisi: Seçilmiş gelişmekte olan ülkeler üzerine ekonometrik bir uygulama
The influence of credit rating agencies on capital flows: an econometric application on selected developing countries
- Tez No: 472087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşen dünyada finans sisteminin sınırlarının kalkmasıyla birlikte; ülkeler arasında hareket eden uluslararası sermayenin hacminde büyük bir artış meydana gelmiştir. Yabancı sermayenin dolaşımının daha güvenilir olduğu, fon arz edenin fon talep eden hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteği günümüz finans dünyasında, kredi derecelendirme kuruluşları çok büyük bir önem arz etmektedir. Enron, Parmalat, WorldCom gibi büyük şirket skandalları yanı sıra 2008 küresel kriziyle kredi derecelendirme kuruluşları eleştirilerin odağı haline gelmiş ve varlıkları tartışmaların merkezine oturmuştur. Bu çalışmada 11 gelişmekte olan ülkenin, kredi derecelendirme kuruluşlarının küresel finans piyasasında en büyük üç temsilcisi olan Moody's ve S&P'nin 1992-2015, Fitch'in 1997-2015 yılları arasında ülke yılsonu notları Karşılaştırmalı Ülke Derecelendirme İndeksi ile nicel verilere dönüştürülmüştür. Kredi notları üle bu ülkelere gelen Doğrudan Yabancı Yatırımları ve Portföy Yatırımlarının nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada Emirmahmutoğlu & Köse panel nedensellik testi kullanılmıştır. Yapılan panel veri analizi ile elde edilen sonuçlara göre her üç kredi kuruluşu için de belirlenen kredi notlarının doğrudan yabancı yatırımların nedeni olduğu tespit edilmiştir. Fitch ile Portföy Yatırımları arasında nedensellik görülmekte iken aynı durum Moody's ve S&P için geçerli değildir.
Özet (Çeviri)
With the demarcation of the borders in the financial system, a huge increase occur in the volume of international capital in the globalizing world. In today's finance world, credit rating agencies are of great importance in that the circulation of foreign capital is more reliable and the funders want to have enough information about demanding funds. In addition to major corporations like Enron, Parmalat, WorldCom, as well as the 2008 global crisis, credit rating agencies have become the focus of criticism and are at the center of discussing assets. In this study, Moody's and S & P 1992-2015 and Fitch's 1997-2015, which are the top three global credit rating agencies of 11 developing countries, have been converted to quantitative data for country end-of-year comparative country rating index. The causality relationship of 11 developing economies' Foreign Direct Investments and Portfolio Investments were invested for Moody's and S&P between 1992-2015, Fitch's between 1997-2015. Emirmahmutoğlu & Köse panel causality test was used in the study. According to the results obtained by the panel data analysis, it is determined that the credit scores determined for all three credit institutions' reasons are direct foreign investments. While there is causality between Fitch and Portfolio Investments, the same does not apply to Moody's and S&P.