Ürün sorumluluk sigortasında teminatın kapsamı ve riziko
The coverage of product liability insurance and risks
- Tez No: 472093
- Danışmanlar: DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada ürün sorumluluk sigortasında teminatın kapsamı ve riziko incelenmektedir. Bir sorumluluk sigortası olan ürün sorumluluk sigortasında alıcının haklı güvenlik beklentisini sağlamayan bir ürünün, üçüncü şahıslarda bir zarara sebep olması ve meydana gelen bu zararın tazmininin talep edilmesi ile riziko gerçekleşmektedir. Bu noktada sigortacının sigorta teminatı da üretici ya da sigortacıya yöneltilen bu tazminat talebi ile başlamaktadır. İhtiyari bir sigorta türü olan ürün sorumluluk sigortasında teminat, genel şartlara aykırı olmamak üzere tarafların sigorta sözleşmesinde öngörmüş olduğu koşullar dâhilinde sağlanmaktadır. Bu çalışmada ürün sorumluluk sigortasının daha iyi incelenebilmesi için ilk bölümde ürün sorumluluğu rejimi incelenmiştir. Bu bölümde, ürün sorumluluğunun ulusal ve uluslararası mevzuatta yeri ve bu yasal düzenlemeler kapsamında ürün sorumluluğunun unsurları ele alınmıştır. İkinci bölümde ürün sorumluluk sigortası ve riziko, üçüncü bölümde ise teminatın kapsamı mevzuat ve doktrindeki görüşler de dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the coverage and risks are examined in product liability insurance. Product liability insurance is a kind of liability insurance in damage insurance that the risk of this type of insurance is that a product fails to provide the buyer's rightful safety expectation, a third party causes a claim and compensation of this damage occured with request. At this point, the insurer's insurance coverage starts with this compensation claim directed to the producer or insurer. In the case of product liability insurance, which is an optional type of insurance, the guarantee of coverage is provided under the conditions stipulated in the insurance contracts of the parties, not contrary to the general conditions. In this study, the product liability regime was examined in the first chapter so that the product liability insurance can be examined better. In this section, the place of product liability in national and international legislation and the elements of product liability within these legal regulations are discussed. In the second chapter, product liability insurance and risk are assessed, while in the third chapter, coverage is assessed taking into consideration the opinions of the legislation and the doctrine.