Bireyin kendisi ile yüzleşmesi ve Peter Turrini'nin Nihayet Bitti oyununa yansıması
Self-confrontation of the individual and its reflection to the play, Finally Over, by Peter Turrini
- Tez No: 472103
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜROL TONBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasıyla bir farkındalık yaratılması amaçlanmıştır. Bireyin kendisi ile olan yüzleşmesi temel alınmış olan bu farkındalıkta, maddi olanakları tüketime dayalı yaşam tarzının bireyin aldığı hayati önemdeki kararlara ne yönde etki ettiğine ne gibi sonuçlar doğurduğuna ve bu sonuçlardan hangi dersleri çıkarması gerektiğine vurgu yapılmak istenmiştir. Tiyatronun bu yüzleşmede son derece etkin bir rol oynadığı saptanmış, seyirci ile oyuncu etkileşiminin önemi göz önünde bulundurularak, Avusturyalı yazar Peter Turrini'nin Nihayet Bitti adlı tiyatro oyunu, psikoloji alanından bazı yazılı kaynaklar aracılığıyla incelemeye alınmıştır. Araştırmaların sonucu olarak gelinen noktada görülmüştür ki tiyatro, bireyden başlayarak toplumları kendileriyle yüzleştiren ve bu sayede de yaşamın kıymetinin anlaşılmasına aracı olan önemli sanat dallarının başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to create an awareness with this study of thesis. On this awareness based on self-confrontation of the individual, it is desired to emphasize in what way a life style based on materialistic consumption influences the vital decisions the individual takes, which consequences are born per these decisions and what lessons should be taken out of these consequences. It is determined that theatre plays a highly effective role on this confrontation considering the importance of actor's interaction with audience, the play Finally Over by the Austrian writer Peter Turrini is taken under examination through some written sources from the field of psychology. As the result of researches at the point reached, it is seen that theater, making the societies face with their own selves starting from the individual and thus going between appreciating the value of life, is leading the way to important branches of art.