Relative importance of facial and vocal cues on snap judgements: Attractiveness and trustworthiness evaluations for contradictory cues
Yüz ve ses özelliklerinin anlık kararlar üzerindeki etkisi: Çelişkili ipuçlarının bulunduğu durumlarda çekicilik ve güvenilirlik değerlendirmesi
- Tez No: 472104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HARMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mevcut çalışmada yüz ve ses özelliklerinin çekicilik ve güvenirlik değerlendirmeleri üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Bunun yanı sıra bu özelliklerin birbiri ile çeliştiği durumlardaki çekicilik ve güvenirlik değerlendirilmesi de incelenmiştir. Veriler yaşları 20 ile 33 arasında değişen 127 kadın katılımcıdan toplanmıştır. Araştırmada Chicago Yüz Veritabanı'ndan alınan yüz resimleri ve araştırmacılar tarafından toplanan ses kayıtları kullanılmış, katılımcıların cevapları da Qualtrics üzerinden toplanmıştır. Yürütülen araştırmanın sonucunda, çekicilik kombinasyonlarının çekicilik ve güvenilirlik algısını yordadığı sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak, çekicilik söz konusu olduğunda yüz özelliklerinin, güvenilirlik söz konusu olduğunda da ses özelliklerinin daha önemli bir ipucu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the importance of facial and vocal cues on snap judgements. Additionally, attractiveness evaluations were examined when contradictory cues were presented to participants. The present study was conducted with 127 female participants whose ages ranged from 20 to 33. The sample face pictures that were obtained from Chicago Face Database and voices that were collected by the researchers were used as stimuli and participants' responses collected through Qualtrics. As a result of the present study, it was concluded that attractiveness combinations had significant effect on attractiveness and trustworthiness evaluations. Additionally, facial cues were more salient for attractiveness evaluations when vocal cues were more salient for trustworthiness evaluations.