Regulation of delta-endotoksin biosynthesis and endospare formation in Bacillus Thuringiensis
Bacillus Thuringiensis 81'de delta-edotoksin biyosentezi ve edospor oluşumunun düzenlenmesi
  1. Tez No: 47216
  2. Yazar: YASEMİN TAYANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY ÖZCENGİZ, PROF.DR. N. GÜRDAL ALAEDDİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Öz BACILLUS THURİNGİENSİS &VDE DELTA-ENDOTOKSİN BİYOSENTEZİ VE ENDOSPOR OLUŞUMUNUN DÜZENLENMESİ Tayanç, Yasemin Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Doç.Dr. Gülay Özcengiz Yardımcı Tez Yöneticisi: Prof.Dr. N.Gürdal Alaeddinoğlu Temmuz 1995, 95 sayfa Bu çalışmada, Bacillus thuringiensis' in bir yerli izolatında (B. thuringiensis 81) 8-endotoksin (kristal protein) biyosentezi ve sporlanmanın fizyolojik regülasyonu araştırılarak bu proteinin üretiminin arttırılması amaçlanmıştır. B. thuringiensis 81 'de 8-endotoksin sentezinin, sporulasyon prosesini de stimule eden bir besiyeri olan Yousten's Synthetic Medium'da (YSM) en yüksek olduğu bulunmuştur. Sporlara özgün kristallerin oluşumu durağan fazlabirlikte başlamış ve bu, inkübasyonun ö.saatine (T6) karşılık gelmiştir. SPY ve LB ortamlarında toksin üretimi oldukça gecikmiş ve sırasıyla T,4 ve T40'da başlamıştır. Besiyerlerinin tümünde, fermantasyonun geç aşamalarında kristal proteinin parçalanarak kaybolduğu gösterilmiştir. Kristal protein sentezi ve sporulasyon lOOmM MOPS ile tamponlanmış YSM ortamının başlangıç pH'sı 6.5-7.0 olacak şekilde ayarlandığı zaman daha etkin olmuştur, bu da bu proseslerin fermantasyon boyunca besiyerinin pH'sındaki değişikliklerden etkilendiklerine işaret etmiştir. YSM ortamına Mg ve Cu'nun belirli konsantrasyonlarının ilavesinin yüksek seviyede 8-endotoksin sentezi için gerekli olduğu gösterilmiştir. Diğer yandan, Ca, Fe, Zn ve Mn'nin herhangi bir pozitif düzenleyici etkisi olmadığından bu minerallerin besiyerinden uzaklaştırılabileceği sonucuna varılmıştır. Bu minerallerin kristal protein oluşumu ve sporulasyonu koordine biçimde regule etmedikleri not edilmiştir. Laktoz, sukroz ve inulin'in kristal protein sentezini ve sporulasyonu stimule eden karbon kaynaklan oldukları belirlenmiştir. Ucuz ve kolay temin edilir olmaları nedeniyle endüstriyel ölçekte kristal protein sentezi için çok uygun substratlar olan peynir altı suyu ve melas kullanıldığında, biyosentezin oldukça yüksek olduğu bulunmuştur. Gliserol, glukoz, maltoz, nişasta ve dekstrin gibi diğer karbon kaynakları, toksin üretiminin azalmasına neden olmuştur.Kristal protein sentezi üzerine en önemli kontrollann nitrojen kaynakları tarafından uygulandığı saptanmıştır. En yüksek seviyede kristal protein sentezini sağlaması nedeniyle, peptonun en uygun organik nitrojen kaynağı olduğu gösterilmiştir, inorganik nitrojen kaynaklarının etkileri oldukça karmaşık olup 135 ve 65 kDa protein komponentlerinin sentezinin kullanılan inorganik nitrojen kaynağının çeşidi ve konsantrasyonu tarafından belirlendiği görülmüştür. 135 ve 65 kDa proteinlerin sırasıyla crylve cryll olmak üzere iki ayrı gen ürünü oldukları ileri sürülmüştür. Anahtar Kelimeler : 8-endotoksin (Kristal protein); B. thuringiensis 81 ; Biyoinsektesit; Biyosentez; Sporlanma; Regulasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REGULATION OF DELTA-ENDOTOXIN BIOSYNTHESIS AND ENDOSPORE FORMATION IN BACILLUS THURINGIENSIS 81 Tayanç, Yasemin M.Sc, Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Gülay Özcengiz Co-Supervisor: Prof.Dr. N. Gürdal Alaeddinoğiu July 1995, 95 pages In the present work, physiological regulation of delta-endotoxin (crystal protein) biosynthesis and sporulation was investigated for improving the production of this protein by a local isolate of Bacillus thuringiensis (B. thuringiensis %\). 8-endotoxin synthesis by B. thuringiensis 81 was the highest in Yousten's Synthetic Medium (YSM) which also stimulated the process of iiisporulation. Formation of spore-specific crystals started at 6th h (T6) of incubation in this medium, corresponding to the onset of stationary phase. In other media, toxin production was rather delayed which was detectable at T14 and T40 in SPY medium and LB, respectively. Crystal protein was found to undergo degradation in late stages of fermentation in all these media. Crystal protein synthesis and sporulation were the most efficient between pH 6.5-7.0 when YSM was buffered with 100 mM MOPS, indicating that these processes are affected by the variations in medium pH during fermentation. Supplementation of YSM with required concentrations of Mg and Cu was necessary for the production of high levels of 5-endotoxin. On the other hand, Ca, Fe, Zn and Mn can be omitted from the medium since they had no positive regulatory influence. It was also noted that crystal protein formation and sporulation were not coordinally regulated by these minerals. Lactose, sucrose and inulin were stimulatory for crystal protein synthesis and sporulation. High toxin levels were obtained on whey and mollasses which can be used as low-cost and readily available substrates for crystal protein production at an industrial scale. Other carbon sources including glycerol, glucose, maltose, starch and dextrin lowered toxin yields. Nitrogen sources were found to exert the most profound controls. Peptone was the best organic nitrogen source, supporting the synthesis of IVsubstantial amounts of crystal protein. Inorganic nitrogen source effect was rather complicated. The expression of 135 and 65 kDa protein components was apparently determined by the kind and / or concentration of inorganic nitrogenous compounds. It was postulated that 135 and 65kDa proteins are the products of separate genes, cry/ and cryll, respectively. Key Words : 8-endotoxin (crystal protein); B. thuringiensis 8 1 ; Bioinsecticide; Biosynthesis; Sporulation; Regulation.