Peyzaj planlama, tasarım ve uygulama süreçlerinin Sueno Deluxe Hotel örneğinde değerlendirilmesi
Evaluation of landscape planning, design and application processes in Sueno Deluxe Hotel project
  1. Tez No: 472448
  2. Yazar: YALÇIN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Turizm konaklama tesisleri, insanların aktif veya pasif rekreatif etkinlikler yaparak, dinlenme ihtiyaçlarını karşıladığı yerlerdir. Bu tesislerde, dış mekan etkinlik alanlarının planlanması, tasarlanması ve uygulanması süreçleri peyzaj mimarlığı ve multidisipliner uzmanlar tarafından yapılmaktadır Turizm tesislerindeki peyzaj mimarlığı disiplini hakkında yapılan bilimsel literatür araştırmaların irdelenmesi sonucunda; turizm tesislerindeki peyzaj mimarlığı çalışmalarının genellikle kullanıcı memnuniyeti, tasarım ve planlama ilkeleri, bitkisel peyzaj tasarımı odaklı olarak yapıldığı anlaşılmaktadır. Çalışmanın amacı Sueno Deluxe Hotel' in peyzaj uygulamasında planlama ve tasarımdan kullanıma kadar ki geçen imalat sürecinin incelenmesini içermektedir. Yapılan incelemeler sonucu elde edilen veriler doğrultusunda yapısal peyzaj malzemeleri ve uygulama teknikleri hakkında bilgiler içeren bir kaynağın oluşturulması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında; yapılan arazi analizlerinin ardından planlama ve tasarım projesi oluşturulması süreci başlamıştır. Kesin peyzaj tasarım projesinin oluşturulmasının ardından; kesit ve detay paftaları işverenin istekleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Elde edilen verilerin ardından şantiye süreci başlamıştır. Şantiye sürecinde; yapısal peyzaj elemanlarının araziye aplikasyonları yapılarak detay projeleri doğrultusunda imalat süreçleri başlatılmıştır. Bu süreçler yerinde inceleme ve fotoğraflar ile kayıt altına alınmıştır. Yapısal elemanların imalat teknikleri ve malzemeleri yerinde incelenip; uygulama süreci multidisipliner olarak sahadaki deneyimli mühendis, mimar ve teknik elemanların görüşleri alınarak kontrol edilmiştir. Sahada, dış faktörlerden dolayı oluşan uygulama sorunları sonucunda, gerektiğinde detay çizimleri ve proje bölgesel olarak revize edilmiştir. Bu sorunlar, ilgili bölgeden sorumlu saha mühendisleri ile yerinde çıplak gözle incelenerek istişare edilmiştir. Ardından ortaya çıkan alternatiflerden en uygun olanı seçilmiş ve bu alana adapte edilerek oluşan sorunlar ortadan kaldırılmıştır. Bitkisel peyzaj projesinin de alana uygulanmasının ardından şantiye süreci tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism accommodation facilities are places where people meet their leisure needs by doing active or passive recreational activities. These facilities, planning of outdoor event space, design and implementation processes are conducted by multidisciplinary experts and landscape architecture As a result of investigating the scientific literature research about the discipline of landscape architecture in tourism facilities; It is understood that the studies of landscape architecture in tourism facilities are generally focused on user satisfaction, design and planning principles and plant landscape design. Purpose of working; Sueno Deluxe Hotel's review of the manufacturing process from planning and design to landscape application. The results of the studies are as follows; Building a resource containing information on structural landscape materials and application techniques. The scope of the work; Following the field analyzes; planning and design of the project has begun the process of creation. Following the creation of the precise landscape design project; section and detail drawings were prepared at the request of the employer. Construction process has begun after the obtained data. During construction site; Construction applications of structural landscaping elements have been made and manufacturing processes have been initiated in detail projects. These process has been recorded with in situ observations and photography. The manufacturing techniques and materials of the structural elements were examined on site and the application process was controlled by taking the opinions of experienced engineers, architects and technical staff on the field as multidisciplinary. As a result of application problems due to external factors, detail drawings and projects have been revised locally when necessary. Then, the most appropriate ones were selected from the alternatives that emerged, and the problems that occurred by adapting to this area were eliminated. After applying to the field of planting landscape projects, construction process has been completed.