Development of a software package for the optimization of machining operations
Talaşlı imalat işlemlerinin optimizasyonu için bir yazılım geliştirilmesi
- Tez No: 47261
- Danışmanlar: PROF.DR. S. ENGİN KILIÇ, PROF.DR. ÖMER ANLAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
tekniktir. Yazılım ayrıca problemin değişik durumları için bütün girdi parametrelerine bağlı olarak hassasiyet analizi yapma kısmı içerir. Tornalama işlemlerinde, tek paso ve çok paso durumları ayrı ayrı ele alınmıştır. Tek pasolu tornalama durumunda iki metod kullanılmıştır. Metodlardan ilki, stok bitirim yoğunluğu üzerine kurulu bir yöntemdir. Diğer metod ise amaç fonksiyonlarım ve sınırlayıcı fonksiyonları ekrana çizerek kullanıcıya optimum noktayı kendi kontrolünde bulma şansı veren bir grafik tekniktir. Çok pasolu tornalama işlemleri için de iki ayrı optimizasyon metodu uygulanmıştır. Birincisi, tek yönlü tarama yönteminin dinamik programlama yöntemiyle birlikte kullanılmasıyla gerçekleştirilmiştir. İkinci motod ise, bir matematiksel programlama türü olan geometrik programlamadır. Bu yaklaşım sayesinde amaç ve sınırlama fonksiyonları doğrusal olarak ifade edilebilen bir forma dönüştürülmüştür. Anahtar Kelimeler : Frezeleme İşlemleri, Tornalama İşlemleri, Ekonomik Kesme, Optimizasyon, En Uygun Kesme Koşulları, Dinamik Programlama, Geometrik Programlama. vıtekniktir. Yazılım ayrıca problemin değişik durumları için bütün girdi parametrelerine bağlı olarak hassasiyet analizi yapma kısmı içerir. Tornalama işlemlerinde, tek paso ve çok paso durumları ayrı ayrı ele alınmıştır. Tek pasolu tornalama durumunda iki metod kullanılmıştır. Metodlardan ilki, stok bitirim yoğunluğu üzerine kurulu bir yöntemdir. Diğer metod ise amaç fonksiyonlarını ve sınırlayıcı fonksiyonları ekrana çizerek kullanıcıya optimum noktayı kendi kontrolünde bulma şansı veren bir grafik tekniktir. Çok pasolu tornalama işlemleri için de iki ayrı optimizasyon metodu uygulanmıştır. Birincisi, tek yönlü tarama yönteminin dinamik programlama yöntemiyle birlikte kullanılmasıyla gerçekleştirilmiştir. İkinci motod ise, bir matematiksel programlama türü olan geometrik programlamadır. Bu yaklaşım sayesinde amaç ve sınırlama fonksiyonları doğrusal olarak ifade edilebilen bir forma dönüştürülmüştür. Anahtar Kelimeler : Frezeleme İşlemleri, Tornalama İşlemleri, Ekonomik Kesme, Optimizasyon, En Uygun Kesme Koşullan, Dinamik Programlama, Geometrik Programlama. vi
Özet (Çeviri)
includes a sensitivity analysis part for all input parameters to investigate diversified conditions of the problem. For turning, single-pass and multi-pass turning operations are analyzed separately. Two different optimization methods are included for the single-pass turning. One of them is based on the intensity of stock removal. The second method is a graphical technique which draws the constraint and objective functions to let the user find the optimum point manually. Multi-pass turning can also be optimized using two different methods. The first one is the combination of uni-directional search technique with dynamic programming. The other method uses the geometric programming, a mathematical programming methodology. With the help of this approach, the objective and the constraint functions are transformed into their dual forms in which the constraint functions can be expressed linearly. Keywords : Milling Operations, Turning Operations, Machining Economics, Optimization, Optimum Cutting Conditions, Dynamic Programming, Geometric Programming. IVincludes a sensitivity analysis part for all input parameters to investigate diversified conditions of the problem. For turning, single-pass and multi-pass turning operations are analyzed separately. Two different optimization methods are included for the single-pass turning. One of them is based on the intensity of stock removal. The second method is a graphical technique which draws the constraint and objective functions to let the user find the optimum point manually. Multi-pass turning can also be optimized using two different methods. The first one is the combination of uni-directional search technique with dynamic programming. The other method uses the geometric programming, a mathematical programming methodology. With the help of this approach, the objective and the constraint functions are transformed into their dual forms in which the constraint functions can be expressed linearly. Keywords : Milling Operations, Turning Operations, Machining Economics, Optimization, Optimum Cutting Conditions, Dynamic Programming, Geometric Programming. IV