Bilgisayar destekli tasarım eğitiminde farklı öğretim tekniklerinin öğrenme çıktıları üzerine etkileri
The effects of different educational techniques on educational outcomes in computer-aided design education
- Tez No: 472641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TOĞAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tasarım süreçlerinde dijitalleşme Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) olgusunun sadece bir araç olmaktan çıktığı büyük bir açılıma konu olmuştur. Bu kapsamda BDT eğitimi ve etkinliği de üzerinde yoğun olarak durulan ve çalışılan bir başlıktır. Bu çalışma ile farklı öğretim teknikleri üzerinden eğitim sürecinde güçlü ve kalıcı etkileri olan bir model önerisinin denenmesi ve eğitim süreçlerine entegrasyonuna ilişkin öneriler getirilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede, yaygın olarak kullanılan ve geleneksel yöntem olarak tanımlanabilecek uygulamalı eğitim sürecine (MOY) alternatif olarak, programlardan bağımsız kurgulanan, teori ve muhakeme temelinde geliştirilen senaryo bazlı eğitim yöntemi (PBY) ile bu yaklaşımın verimliliği test edilmiştir. Çalışmada, kontrol ve deney gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Grupların tasarımında“iki grup, sonrası testi, rastlantılı tasarım”türü kullanılmış, iki vektörel, bir pixel tabanlı program temelinde uygulama yapılmıştır. Bu bağlamda, 278 öğrenciden oluşan 3'er farklı deney grubu ve buna karşılık 3'er farklı kontrol grubu oluşturulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar SPSS paket programıyla analiz edilmiş ve sonuçlar tartışılarak, yorumlanmıştır. Kontrol ve deney grupları arasında bağımsız istatistiklerle değerlendirildiğinde, son test-son test, ara uygulama-ara uygulama ve final uygulama-final uygulama başarı puanları değerlendirme sonuçları arasında deney grubuna (PBY) uygulanan eğitim metodunun, kontrol grubuna (MOY) uygulanandan daha başarılı çıktılar verdiğini göstermektedir. Diğer taraftan, eğitimin tamamlanmasından üç ay sonra yapılan kalıcılık ölçümlerinde öğrenci bilgilerindeki değişimler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre öğrenci performanslarında en büyük fark AutoCAD grubunda olmak üzere deney grupları lehine önemli düzeyde kalıcılık söz konusudur. Bu durum içerik yoğunluğu ile de ters orantılı olarak PBY adına pozitif bir sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
Digitilazation in the design process Computer – aided design (CAD) has become a major opening up to being a tool only. Within this context, CAD education and efficiency is also an intensively studied and emphasized topic. In this study, it is aimed to make a proposal for a model proposal with strong and lasting effects in the education process through different teaching techiques and suggestions for its integration into educational processes. In this framework, the effectiveness of this approach has been tested by using secenario – based training method (SBT), which is developed on the basis of theory and reasoningi which is designed as an alternative to the applied education process (AEP) which can be defined as the commonly used and traditional method. In the study, quasi experimental design with control and experimental group was used. In the design of groups, ' two groups, posttest, randomize design ' type was used and two vectorial an done pixel based software were applied. In this context, 3 different experimental groups consisting of 278 students and 3 different control groups were created. The results obtained from the study were analyzed with SPSS software and the results were descussed and interpredet. When evaluated with independent statistics between control and ewperiment groups, it was found out that the training method applied to the experimental group (SBT) between the results of post – text – post – test, interim – interim application and final application – final application success scores gave more successful outputs than the control group (AEP) showed. On the other hand, changes in student information were examined in the retention measures made three months after the completion of the training. According to the results obtained, the greatest difference in student performance is the significant level of permanence in favor of experimental groups in the AutoCAD group. This wasinversely proportional to the content intensity and gave a positive result for SBT.