Karayolu ağında değişken mesaj işaretlerinin kullanımı
The use of variable message signs in highway network
  1. Tez No: 472697
  2. Yazar: TUĞBA AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Akıllı Ulaşım Sistemlerinin, sürücü bilgilendirme ve yönlendirme uygulamalarından biri olan Değişken Mesaj İşaretleri (DMİ) otoyollarda, Devlet-İl yollarında ve şehir içi yollarda kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Yol kenarına ve baş üstü taklara monte edilen DMİ'ler çok fazla sayıda metin ve şekil gösterebilme kapasitesine sahiptir. Bu yapısı sayesinde gerçek zamanlı bilgiler ve tavsiyeler, DMİ ekranına kolaylıkla aktarılarak trafik yönetilebilmekte ve sürücüler bilgilendirilmektedir. DMİ'nin son yıllarda Türkiye'de kullanımının artmasıyla birlikte ulaşım otoritelerinin yaptığı uygulamalarda, teknik özellikleri ve mesaj şekilleri, içerikleri bakımından farklılıklar ortaya çıkmaktadır. DMİ'lerin sürücüler tarafından okunup anlaşılabilmesi için belli başlı kriterlere haiz olması gereklidir. Özellikle sürücülerin DMİ'de verilen mesajları okuyup anlayabilmesi için yeknesaklığın sağlanması ve görsel olarak yeterli teknik yapıya ve donanıma sahip olması şarttır. Bu çalışmada, DMİ mesajlarının okunabilirliğini etkileyecek tüm optik ve teknik parametreler incelenmiş DMİ'nin konumlandırılmasında dikkate alınması gereken tüm etmenler ortaya konulmuştur. Ayrıca, Türkiye genelinde verilen DMİ mesajları incelenerek yanlış, eksik ve farklı uygulamalar tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca, ulaşım otoriteleri arasında yeknesaklığı sağlayacak ve kolaylıkla kullanılabilecek bir mesaj kütüphanesi oluşturulmuştur. Bu mesaj kütüphanesinde trafiğin akışını en çok etkileyen;“Yoğun trafik, Yol çalışması, Hava durumu, Planlanmayan durumlar”konularına ilişkin mesajlar derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Variable Message Signs (VMS), one of the driver information and routing applications of Intelligent Transport Systems, are becoming increasingly popular on motorways, state-provincial roads and inner city roads. VMS mounted roadside and overhead bridges have the capacity to display a large number of texts and figures. Owing to this structure, real time information and advice can be easily transferred to the VMS screen to manage the traffic and inform the drivers. With the increasing use of VMS in Turkey in recent years, there are differences in the technical features, message format and content of the applications made by the transportation authorities. In order for the VMS to be read and understood by the drivers, it is necessary to have certain criteria. Especially, for drivers to read and understand the messages given in VMS, it is imperative that they have uniformity and visually sufficient technical structures and equipment. In this work, all the optical and technical parameters that affect the readability of the VMS messages are examined and all the factors to be considered when positioning the VMS are presented. In addition, incorrect, inadequate and different applications were determined by researching the VMS messages given all over the Turkey. In the study, an example message library was also created to provide uniformity between transport authorities and to be used easily. Messages which are the most impact on the flow of traffic about“Heavy traffic, Road work, Weather, Unplanned situations”have been compiled in this message library.