Değişken mesaj sistemlerinin sürücü davranışı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of variable message systems on drivers' behavior
  1. Tez No: 864921
  2. Yazar: YEŞİM ALTINTAŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Değişken mesaj işaretleri (DMS), otoyolun yanında veya üstünde bulunan elektronik işaretler aracılığıyla sürücülere trafikle ilgili bilgi ve rehberlik sunmaktadır. DMS tarafından sunulan bilgiler; tehlikeler, trafik koşulları, park etme, toplu taşıma veya çevre ile ilgili bilgileri içermektedir. DMS bilgileri, trafik koşullarının sürücüler için öngörülemez olduğu bir olay (örn. yol çalışmaları, kaza) durumunda özellikle faydalıdır. Dağıtılan bilgilerin amacı, sürücülere trafik sıkışıklığından kaçınarak uygun rotaları seçmelerinde yardımcı olmak ve sürücülerin endişelerini sürüş anında azaltmaktır. Bu çalışmada, DMS'lerin sürücü davranışlarına olan etkisi incelenmiştir. Karayolu ağlarının verimliliğini ve güvenilirliğini artırmak amacıyla günümüzde kullanılan değişken mesaj sistemlerinin tüm Türkiye ölçeğinde faydalı olup olmadığı bir anket yoluyla araştırılması sağlanmıştır. Anketin ardından koşulların sürücü davranışını değiştirmeye yönelik etkisi istatistiksel analiz programı olan SPSS (Sosyal Bilimler İstatistik Paketi) kullanılarak modellenmiş ve incelenmiştir. Anket verileri kullanılarak çapraz tablolar oluşturulmuş ve değişkenler arasındaki ilişki çapraz tablolar aracılığıyla incelenmiştir. Ayrıca, ikili lojistik regresyon analizi sonucu ortaya çıkan kalıntı değerler Anderson-Darling normallik testine tabii tutulup bu değerlerin normal dağılıma uygunluğu yorumlanmıştır. Değişken mesaj sistemlerinin sürücü davranışını değiştirmeye yönelik olumlu bir etki yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Variable message signs (VMS) provide traffic information and guidance to drivers through electronic signs located on or alongside the highway. Information provided by DMS; It includes information about hazards, traffic conditions, parking, public transportation or the environment. VMS information is particularly useful in the event of an incident (e.g. roadworks, accident) where traffic conditions are unpredictable for drivers. The purpose of the information distributed is to help drivers choose appropriate routes, avoiding traffic congestion and to reduce drivers' anxiety while driving. In this study, the effect of VMSs on driver behavior was examined. In order to increase the efficiency and reliability of highway networks, it was investigated through a survey whether the variable message systems used today are useful on a Turkish scale. Following the survey, the effect of conditions on changing driver behavior was modeled and examined using the statistical analysis program SPSS (Statistical Package for Social Sciences). Cross tables were created using survey data and the relationship between variables was examined through cross tables. In addition, the residual values resulting from the binary logistic regression analysis were subjected to the Anderson-Darling normality test and the suitability of these values for normal distribution was interpreted. Variable message systems have been shown to have a positive impact on changing driver behavior.