Türk seramik sağlık gereçleri sektöründe endüstri ürünleri tasarımı disiplininin rekabet stratejileri içindeki rolü
The role of design in competitive strategies of Turkish ceramic sanitary ware industry
  1. Tez No: 472698
  2. Yazar: MERVE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Küreselleşen dünya ekonomisinde sürdürülebilir kalkınma ülkelerin rekabet güçlerine bağlıdır. Bir ülkenin rekabet gücünün, firmalarının rekabet gücüne bağlı olduğu kabul edildiğinde, küresel sektörlerin ülkenin gelişiminde önemli olduğu söylenebilir. Bu bağlamda seramik sektörü, hem yerli kaynakları en çok kullanması, hem ithal bağımlılığı en az olan sektörlerden biri olması, hem de ihracat potansiyeli ile dünya pazarında söz sahibi olması dolayısı ile Türkiye ekonomisi için kritik öneme sahiptir. Bugün seramik sağlık gereçleri üretiminde, gelişmekte olan ülkelerden gelen fiyat tabanlı rekabet baskısı hissedilmektedir. Gelişmiş ülkelerde ortalama ürün fiyatları tasarıma, markaya ve ürün kalitesine verilen önem ile yüksek tutulabilmiştir. Türkiye kapasite bazında dünyanın en büyük ihracatçı olmasına rağmen ciro bazında dünya üçüncüsü konumdadır. Avrupa Birliği ülkeleri seramik sektörü, maliyet liderliği yoluyla rekabet edemediği Türkiye gibi ülkeleri pazardan uzaklaştırmak için inovasyon, tasarım, markalaşma yetenekleri gibi güçlü yanlarını esas alan rekabet stratejileri üzerine odaklanmaktadır. Türkiye'nin de pazar payını korumak ve genişletmek için bu güçlü yanlara odaklanması gerekmektedir. Çalışmada Türk seramik sağlık gereçleri sektöründe ürün tasarımı etkinliğinin firmaların rekabet stratejileri içerisindeki işlevi ve kapsamının belirlenmesi üzerine çalışılmıştır. Türkiye seramik sağlık gereçleri sektörünün iç ve dış pazarının %50sini oluşturan üçü büyük, beşi orta, biri ise küçük ölçekte olan dokuz firma ile görüşülmüş, tasarımın bu sektörde önemli bir katma değer unsuru olduğu ortaya konulmuştur. Bu sektörde âtıl durumda bulunan yatırımların değerlendirilmesi için yaratılması gereken yeni pazarların tasarım yatırımları ile mümkün olabileceği görülmüştür. Yapılan karşılaştırmalı analiz sonucunda sektörün rekabet gücünün artırılması için endüstri ürünleri tasarımı disiplininin kullanımına yönelik öneriler dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, sustainable development depends on the competitiveness of the countries. It can be argued that global competitive sectors play an important role in the development of countries when it is accepted that the competition power of a country depends on its' firms' competitiveness. In this context, the ceramic sector also has a critical importance for the Turkish economy, as it is one of the sectors with the least use of indigenous resources and the least import dependency as well as having a strong presence in the world market with its export potential. Today, the pressure of price-based competition from developing countries is seen in the ceramic sanitary ware industry. In developed countries, average product prices have been kept high due to design, brand and product quality. Although Turkey is the largest exporter in Europe in terms of capacity, it is third in terms of turnover. The European Union countries' ceramic sector focuses on competitive strategies based on strengths such as innovation, design, and branding abilities to move countries away from the market, such as Turkey, where they cannot compete through cost leadership. Accordingly, Turkey needs to focus on these strengths in order to maintain and expand its market share. In the study, it has been worked on determining the function and scope of design in competitive strategies of the ceramic sanitary ware industry. Nine companies with different sized -three large, five medium and one small-, which constitute 50% of the domestic and foreign markets of the ceramic sanitary ware industry of Turkey, were interviewed and it was revealed that the design is an important added value element in this sector. It has been seen that new markets, which should be created for the evaluation of idle investments in this industry are only possible with design investments. As a result of the comparative analysis, proposals for the use of the discipline of industrial product design have been expressed in order to increase the competition power of the sector.