Helikopterlerde planet dişli sistemi rulmanı profil optimizasyonu
Profile optimization of helicopter planetary gear transmission bearing
  1. Tez No: 472702
  2. Yazar: EMRE KAYNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OSMAN SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, planet dişli sistemi rulmanının yuvarlanma yolu ve yuvarlanma elemanının profil optimizasyonu çalışması yapılmıştır. Günümüzde planet dişli sistemi birçok alanda kullanılmasına rağmen planet dişli sistemlerinde kullanılan küresel makaralı rulmanın literatürde yuvarlanma yolu ve yuvarlanma elemanının teorisine ait çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Yapılan çalışmada ISO/TS 16281 - Rulmanların modifiye edilmiş ömür hesabı standardında verilen makaralı rulman teorisi kullanılarak küresel makaralı rulman teorisi türetilmiş ve yine aynı rulman sınıfında yer alan silindirik makaralı rulmana göre planet dişli sisteminde avantajları ve dezavantajları incelenmiştir ve sonuçların karşılaştırılması bölümünde ISO/TS 16281 - Rulmanların modifiye edilmiş ömür hesabı standardı kullanılarak geliştirilen bilgisayar kodu ile yapılan çözümler ticari bilgisayar kodları ile karşılaştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Makaralı rulman yuvarlanma elemanı ve yuvarlanma yolu profili optimizasyonu konusunda literatürde çok fazla çalışma olmadığı için yapılan bu çalışmanın bu konudaki araştırmalara mütevazı bir katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, profile optimization of planetary gear system bearing raceway and rolling element was done. Although spherical roller bearings are used in many areas today, there is only limited theoretical knowledge regarding the calculations of load-deflection equations in literature. The load-deflection theory of spherical roller bearing was derived from ISO/TS 16281 technical specification“Rolling bearings - Methods for calculating the modified reference rating life for universally loaded bearings”and the advantages/disadvantages of spherical roller bearing in planetary gear system were studied with compared to cylindrical roller bearing. In the comparison of the results in this study, the outputs of improved computer code derived from technical specification of ISO/TS 16281“Rolling bearings - Methods for calculating the modified reference rating life for universally loaded bearings”and commercial computer code were compared and obtained results were shown with tables and charts. It is hoped that this study provides a modest contribution to the investigation in this area since there is not much study about profile optimization of raceway and roller of bearing in literature.