Gözenekli düz bir yüzeye çarpan jetin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of jets impinging on a flat porous surface
  1. Tez No: 472713
  2. Yazar: EMRE AŞKIN ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, gözenekli malzeme ile kaplanmış sabit sıcaklıkta tutulan düz levha üzerine çarpan jetin akış ve ısı transferi karakteristikleri sayısal olarak incelenmiştir. Birbirine paralel olarak duran, yatay iki levhadan alt levha gözenekli bir tabaka ile kaplanmış ve üst levhanın ortasında bulunan lüleden çıkan hava jeti alt levhaya çarptırılmıştır. Gözenekli tabakanın katı matrisi ile akışkan arasında yerel ısıl denge olduğu kabul edilerek, laminar ve kararlı rejim için çözümler yapılmıştır. Çözümler için ANSYS Fluent programı kullanılmıştır. Gözeneklilik, geçirgenlik, ısı iletim katsayısı, gözenekli tabakanın kalınlığı ve jet Reynolds sayısı gibi parametreler değiştirilerek bu parametrelerin akış ve ısı transferine etkileri analiz edilmiştir. Sonuçlar, levha boyunca hesaplanan yerel Nusselt sayıları ve ısı akıları kullanılarak yorumlanmıştır. Sonuçlar, gözenekli tabaka olduğu durumlarda, gözenekli malzemenin belirli gözeneklilik, geçirgenlik, ısı iletim katsayısı ve kalınlık değerleri aralığında olması halinde, gözenekli tabaka kullanılmayan duruma göre ısı transferinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flow and heat transfer characteristics of a jet impinging against a flat plate covered with a porous layer were investigated numerically. The plate was kept at a constant temperature. An air jet, issued from a slot on the middle of the top plate, was impinged on the bottom plate covered with a porous layer. It was assumed that there is local thermal equilibrium between the solid matrix of porous layer and the fluid. The flow was considered to be laminar and steady. ANSYS Fluent software was used for the solutions. The parameters such as porosity, permeability, thermal conductivity of porous layer, thickness of porous layer and jet Reynolds number were varied in order to analyze their effects on the flow and heat transfer. The results were presented in terms of local Nusselt number and heat flux from the bottom plate. The results obtained indicate that when the plate is covered with a porous layer, the heat transfer increases in comparison with the case without a porous layer for the cases considered. It has been found that the heat transfer is more effective at a certain ranges of porosity, permeability, thermal conductivity and thickness of porous layer.