Çevresel gürültünün konaklama tesislerine olan etkisi üzerine bir araştırma ve bir örneklem
A research and a case study on the effect of environmental noise on accommodation facilities
- Tez No: 472715
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Trafik gürültüsü; nüfus yoğunluğu ve buna bağlı olarak araç sayılarının artması sebebiyle insanları tehdit eden, görünmez bir kirlilik oluşturmaktadır. İnsanların dinlenmek ya da eğlenmek amacıyla kullandıkları oteller -özellikle şehir merkezinde bulunanlar- trafik gürültüsünden fazlaca etkilenmektedir. Bu çalışmada, Ankara ili merkezinde bulunan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi araç sayım verileri baz alınarak, yıllık araç yoğunluğunun 6 milyondan fazla olduğu tespit edilen karayolu üzerindeki bir otel binası incelenmiştir. Karayolu trafik gürültüsünün belirlenmesi ve gürültü haritası oluşturulması için CadnaA (CadnaA 4.5) simülasyon programı kullanılmıştır. Bu kapsamda, söz konusu otel binasının cephelerine gelen çevresel gürültü düzeyi ölçülmüş, gürültü haritası oluşturularak değerlendirme yapılmıştır. Aynı zamanda otelde 9 farklı odada; güney-kuzey cephesine gelen çevresel gürültü, iç mekân ölçümleri ve 3 farklı odada akustik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Sonrasında, CadnaA simülasyon programı sonuçları ile mevcut durum ölçüm değerleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca yapı elemanlarının (dış cephe, odalar arası duvar ve kapı) ses geçiş kaybını hesaplamak için akustik ölçümler de yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar; Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği (ÇGDYY) ve ilgili mevzuatlar ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traffic noise creates an invisible pollution that threatens people due to increasing of population density and vehicle numbers. The hotels (especially located in the city center) that people use to rest or have fun are heavily influenced by the traffic noise. In this study, a hotel building located in the city center of Ankara and near the highway which is determined to have more than 6 million vehicles per year based on Ankara Metropolitan Municipality vehicle counts data has been examined. CadnaA (CadnaA 4.5) simulation program was used to determine the road traffic noise level and to create a noise map. In this context, the level of environmental noise coming from the facades of the hotel was measured and then evaluated by creating a noise map. In addition, noise measurements were taken at the 9 different room's facades, indoors and also acoustic measurements were performed in 3 different rooms. Afterwards, the calculation result values of the CadnaA simulation program were compared with the measured values. In addition, acoustic measurements were also made to calculate the loss of sound transmission of the building elements that were exterior wall, wall between rooms and room door. All the results were evaluated by comparing with Evaluation and Management of Environmental Intensity (ÇGDYY) and related regulations.