Günümüz üst SED konutlarının ebeveyn yatak odalarında bulunan elbise dolaplarının yeterliliklerinin belirlenmesi
Determination of the efficiency of wardrobes in parent bedrooms of today's upper socio economic status (SES) houses
  1. Tez No: 472716
  2. Yazar: SEMİH YILDIRIMTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, üst sosyo ekonomik düzey (ÜSED) konutların ebeveyn yatak odalarında bulunan elbise dolaplarının yeterliliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak; İzmir ilinin çeşitli semtlerinden 92 adet üst SED konut araştırma kapsamına alınmış olup, bu konutlarda yaşayan kullanıcılara elbise dolaplarına yönelik ayrıntılı bir anket uygulanmıştır. Sonuçta, araştırma yapılan ebeveyn yatak odalarında kullanılan elbise dolaplarının iç bölümlemeleri, kapak çalışma sistemleri, malzemeleri ile depolama yeterlilikleri belirlenmiştir. Buna göre; büyük hacimli yatak odası alanlarının mimari büyüklük açısından memnuniyeti arttırmasına karşın elbise dolaplarının depolama kapasitelerinin yeterliliği ile memnuniyetleri üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, katılımcıların günlük kullanımları için elbise dolabında depolamaya daha çok ihtiyaç duydukları, mevsim dışı kullanımlar için depolamaya daha az ihtiyaç duydukları görülmektedir. Kullanıcıların büyük bir kısmı depolama ihtiyacı için bağımsız giysi odasını ve kapak çalışma sistemi için ise sürme kapağı tercih ettikleri anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the efficiency of wardrobes in parent's bedrooms of high SES (Socio-Economic Status) houses. For this purpose; 92 high SES houses from different areas of Izmir were included in the research and a detailed questionnaire was applied to the households about their wardrobes. Consequently; inner compartments of the wardrobes, working systems of cover, materials and storage capabilities of the wardrobes were determined. It was found that although large scaled bedroom areas increased the satisfaction in terms of architectural size, they were not effective on the wardrobe size and household satisfaction. In addition, it was observed that the participants rarely needed the wardrobe storage for out of seasonal usage whereas they often required this storage for their daily usage. It is understood that most of the participants prefer independent dressing room with the sliding cover systems for storage requirement.