Kuvvetli donör ve akseptör grupları içeren yeni sitiril temelli boyarmaddelerin sentezi, çeşitli fotofiziksel ve NLO özelliklerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Synthesis, experimental and theoretical investigation of various photophysical and NLO properties of new series of styryl based dyes containing strong donor-acceptor group
- Tez No: 472759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL SEFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Organik elektro-optik (EO) maddeler optiksel veri saklamada, optik sensörlerde, bilgi işlemcilerde, biyolojik görüntülemede ve telekomünikasyonda potansiyel uygulamaları nedeniyle son yıllarda ilgi çeken malzemeler haline gelmiştir. Bu alandaki çalışmaların büyük çoğunluğu yüksek verimli doğrusal olmayan optik (NLO) malzemelerin elde edilmesine yöneliktir. Organik malzemeler kolay türevlendirilmeleri ve ışık ile etkileştiklerinde yüksek polarlanma etkileri göstermeleri sonucunda daha iyi bir NLO cevabı vermesinden dolayı özellikle son yıllarda inorganik malzemelere göre daha fazla avantaja sahiptirler. Genel olarak tipik organik NLO adayı bileşikler π-konjuge köprüsü, kuvvetli donör ve akseptör grupları içerir. Bu doğrultuda, proje kapsamında, NLO sistemlerinde kullanılmaya aday donör ve akseptör grupları içeren sitiril temelli bileşiklerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bileşikler, kuvvetli akseptör özelliğine sahip disiyanometilen grubu içermektedir. Böylece, disiyanometilen ile yapıya takılacak ve donör/akseptör grupları içerecek benzen halkası dimetin köprüsü ile birleştirilerek bir konjuge sistem oluşturulmuştur. Sentezlenen bileşiklerin, yapısal, spektroskopik ve NLO özellikleri deneysel ve teorik yöntemlerle incelenmiştir. Ayrıca, bileşiklerin TGA ölçümleri ile ısısal kararlılıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, organic electro optical materials have become the material of interest due to their potential applications in optical data storage, optical sensors, information processing, biological imaging and telecommunication. The vast majority of the work in this area, highly efficient nonlinear optical (NLO) materials are intended to be obtained. Compared with traditional inorganic, the organic materials have many advantages such as larger nonlinear optical coefficients, simpler preparation and high polarization effects with interaction light. Generally, NLO candidate compounds include π-conjugated bridge, strong donor and acceptor group. In this context, synthesis of styryl-based compounds containing donor and acceptor groups to be used in NLO systems was performed. The synthesized compounds include dicyanomethylene group with strong acceptor properties. In this way, a conjugate system was created by combining the benzene ring with the dimethine bridge to be attached to the structure with dicyanomethylene and containing donor / acceptor groups. Structural, spectroscopic and NLO properties of synthesized compounds were investigated by experimental and theoretical methods. In addition, thermal stability of the compounds were determined by TGA measurements.