Bazı çokgenlerin Apollonius noktaları yardımıyla Möbius dönüşümlerinin karakterizasyonları
Characterizations of Möbius transformations by use of Apollonius points of some polygons
  1. Tez No: 472918
  2. Yazar: SEYİT ÖMER KİRİŞCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel kavramlar hatırlatılmıştır. Üçüncü bölümde, üçgenlerin Apollonius noktaları yardımıyla Möbius dönüşümlerin özellikleri incelenmiştir. Dördüncü, beşinci ve altıncı bölümde sırasıyla Apollonius dörtgenleri, Apollonius beşgenleri, Apollonius altıgenleri yardımıyla Möbius dönüşümlerinin birer karakterizasyonu verilmiştir. Yedinci bölümde, Möbius dönüşümlerinin karakterizasyonu üzerine bir not verilmiştir. Sekizinci bölümde ise (2n-1)-kenarlı çokgenlerin Apollonius noktalarını kullanarak Möbius dönüşümlerinin yeni bir karakterizasyonu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This theis consists of eight chapters. The first chapter is devoted to the introduction section. In the second chapter, some required preparatory notions recalled. In the third chapter, Möbius Transformations by Use of Apollonius Points of triangles were studied. In the chapters of fourth, fifth and sixth the characterizations of Möbius transformation are presented by use of Apollonius quadrilaterals, Apollonius pentagons and Apollonius hexagons, recpectively. In the seventh chapter, A Note on the Characteristics of Mobius Transformations are studied. In the final chapter, A New Characterization of Möbius Transformations by the Use of Apollonius Points of (2n − 1)-gons were examined.