CNT takviyeli karbon/epoksi yüzeye sahip Nomex çekirdekli sandviç yapının eğilme özelliklerinin incelenmesi
CNT investigation on the bending properties of Nomex seed various sandwich with reinforced carbon/epoxy surface
- Tez No: 472932
- Danışmanlar: PROF. MUHAMMET YÜRÜSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada sandviç yapıların eğilme kuvveti altında ki dinamik davranışı deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Deneysel çalışma kapsamında ilk olarak sandviç yapının alt ve üst yüzeyini oluşturacak olan %0 CNT içeren, %1 CNT takviyeli, %2 CNT takviyeli plakaların ile çekirdek yapıyı oluşturacak olan Aramid esaslı bal peteği yapısının malzeme özellikleri elde edilmiştir. İkinci olarak sandviç plaklar üretilmiştir. Aramid esaslı bal peteği yapısına sahip çekirdek yapıyla alt ve üst yüzeyi oluşturacak olan %0 CNT içeren , %1 CNT takviyeli, %2 CNT takviyeli plakaların tabakalar birbirine epoksi bazlı yapıştırıcıyla yapıştırılarak oluşturulmuştur. Oluşturulan sandviç yapıya sahip test numuneleri üç nokta eğme testine tabi tutulmuştur. Yapılan deneysel çalışmada uygulanan basınç kuvvetleri ve eğilme kuvvetleri ölçülmüştür. Aynı çalışma sandviç yapıyı oluşturan alt ve üst yüzey ile Aramid esaslı çekirdek yapı ABAQUS programı yardımıyla modellenmiştir. Modelleme deneysel çalışmada kullanılan malzeme özellikler uygun olarak modellenmiştir. ABAQUS programın da sayısal olarak üç nokta eğme testine tabi tutulmuş ve ayrıca hasar oluşumları, deformasyonları belirlenmiştir. Deneysel test sonuçları sonucunda elde edilen verilerle sonlu elamanlar metoduyla elde edilen veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic behaviors of sandwich structures under bending force were investigated experimentally and numerically. In the experimental study, the material properties of the aramid based honeycomb structure, which will form the nucleus with 1% CNT reinforced, 2% CNT reinforced plates containing 0% CNT, which will form the top and bottom surfaces of the sandwich structure, were obtained. Secondly, sandwich plates were produced. The layers of plates with 0% CNT, 1% CNT reinforced and 2% CNT reinforced with a core structure with aramid based honeycomb structure were formed by adhering each other with an epoxy based adhesive. The test specimens with the sandwich structure formed were subjected to a three-point bend test. Pressure forces and bending forces applied in the experimental study were measured. The same study was modeled with the Aramid-based core structure ABAQUS program with the top and bottom surfaces forming the sandwich. The material properties used in the modeling experimental work are modeled accordingly. The ABAQUS program was also subjected to three-point bending tests numerically and also the damage formations and deformations were determined. The data obtained as the result of experimental test results and the data obtained by the method of finite elemen were compared