Camsı karbon ve modifiye edilmiş camsı karbon elektrotlar kullanılarak sülfametoksazol'ün elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Investigation of electrochemical behaviors of sulfamethoxazole by using glassy carbon and modified glassy carbon electrodes
- Tez No: 472933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada ilaç etken maddesi olarak kullanılan sülfametoksazol (SMX) 'ün 4-aminobenzensülfonik asit ile modifiye edilmiş ve modifiye edilmemiş camsı karbon elektrot (GC) kullanılarak elektrokimyasal davranışları ve kantitatif tayini dönüşümlü voltametri (DV), diferansiyel puls voltametri (DPV), kronoamperometri (CA), kronokulometri (CC) gibi çeşitli voltametrik yöntemlerle incelendi. Ayrıca voltametrik verilerden yararlanarak aktarılan elektron sayısı, difüzyon katsayıları, elektrot yüzeyine adsorplanan madde miktarı hesaplandı ve olası elektrokimyasal mekanizmaları önerildi. SMX adlı ilaç etken maddesinin tayininde modifiye edilmiş ve edilmemiş katı elektrotların kullanılabilirliği incelendi ve bu bağlamda camsı karbon elektrot ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrotta elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak bu elektrotların birbirlerine olan üstünlükleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behaviours of drug active compounds, namely Sulfamethoxazole, was investigated using modified glassy carbon electrode and bare glassy carbon electrode by voltammetric techniques like cyclic voltammetry, differential pulse voltammetry, chronocoulometry, choronoamperometry. Besides, using the voltammetric datas were calculated the number of electrons transferred and their diffusion coefficients surface concentrations of the adsorbed molecules and the probable electrochemical mechanism were proposed. The drug active compounds Sulfamethoxazole was determined using glassy carbon electrode and bare glassy carbon electrode by comparing the results to each other.