Bentazone ve chloridazon herbisitlerinin Eisenia hortensis türü üzerindeki genotoksik etkilerinin araştırılması
Investigating the genotoxic affects of bentazone and chloridazon herbicides on Eisenia hortensis
- Tez No: 472934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ULUKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, Bentazone ve Chloridazone herbisitlerinin Eisenia hortensis türü üzerine olan genotoksik etkileri incelenmiştir. E. hortensis türü Afyonkarahisar ilindeki doğal yaşam alanlarından toplanmıştır. Toksisite çalışmalarında Bentazon herbisitinin LD50 değeri 236 ppm ve Chloridazon herbisitinin LD50 değeri 76,6 ppm olarak belirlenmiştir. E.hortensis sölomositlerinde DNA hasarını belirlemek için komet ve mikronükleus test yöntemleri yapılmıştır. Bentazone ve Chloridazon herbisitlerinin LD50/2, LD50 ve 2XLD50 konsantrasyonları, 48 saat süreyle E. hortensis' lere uygulanmıştır. Sonuç olarak Chloridazone ve Bentazone herbisitlerinin E. hortensis sölomositleri ile yapılan çalışmalarda uygulanan konsantrasyonlarının, mikronükleus ve komet parametrelerinde istatistiksel olarak önemli artışlara sebep olduğu ve DNA hasarını arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research the genotoxic effects of Bentazone and Chloridazone herbicides on Eisenia hortensis species was investigated. The species of E. hortensis were collected from the natural habitats in Afyonkarahisar. During the toxicity studies, the LD50 value of Bentazone herbicides was noted 236 ppm, while the LD50 value of Chloridazon was 76.6 ppm. To determine the DNA damage on E. hortensis coelomocytes, comet and micronucleus test methods were used LD50/2, LD50 and 2XLD50 concentrations of Bentazone and Chloridazon herbicides were applied to E. hortensis for 48 hours. As a result, it was determined that the concentrations of chloridazone and bentazone herbicides applied within E.hortensis coelomocytes studies, caused statistically significant increases in micronucleus and komet parameters and increased DNA damage.