Kompozit yama ile yapıştırılarak yamanmış eliptik delikli alüminyum plakaların eğme davranışına etkisinin sayısal incelenmesi
Numerical investigation of effect of bending behaviour on aluminium plates with elliptical holes patched by sticking a composite patches
  1. Tez No: 472952
  2. Yazar: YASEMEN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT ADİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Uzay, havacılık ve otomotiv sanayinde oluşan malzeme hasarlarında özellikle küçük çaplı hasarlarda tüm malzemeyi değiştirmek yerine maliyet, işçilik, zaman gibi sebeplerden dolayı hasarın tamiratına başvurulur. Malzemede oluşan hasarlı bölgeye yapacağımız tamirat yöntemlerinden biri de kompozit malzeme kullanılarak çift taraflı yapıştırma bağlantıları oluşturmaktır. Bu çalışmada eliptik delikli AA-5083 alüminyum levhaların çift taraflı bindirme bağlantısının eğme yükü altındaki davranışları nümerik olarak hesaplanmıştır. Bindirme bağlantısı olarak cam elyaf takviyeli kompozit malzeme kullanılmıştır. Bağlantılar DP460 yapıştırıcı malzemesi kullanılarak oluşturulmuştur. Nümerik analizler için sonlu elemanlar analiz programı olan ANSYS 14,5 kullanılmıştır. Bu analizde bindirme uzunluğu(H), elips büyük yarıçapı(R), elips küçük yarıçapı(r) değişimlerinin eğme davranışına etkisi incelenmiştir. Her numune için hasar yükleri bulunmuştur. σx , σy , σz, σeqv , τxy , τyz, τxz gerilme dağılımları incelenmiş ve grafiklerle gösterilmiştir. Yamalı ve yamasız numuneler karşılaştırıldığında yamalı numunelerin daha fazla yük taşıdığı görülmüştür. Yama uzunluğu arttıkça yapışma yüzeyi arttığı için numunelerin mukavemeti artmıştır.
Özet (Çeviri)
As in the case of material damages in space, aviation and automotive industry, especially in minor damages, repairing is applied instead of replacing all material due to many reasons such as cost, labour and time. One of the repair methods we will apply to the damaged piece of material is double sided bounding using composite material. In this study, the behaviours of double sided lap joints of AA-5083 plates with elliptical holes under bending loads were numerically calculated. Fiberglass reinforced composite material was used as the lap joint. Connections were carried out using DP460 adhesive material. The finite analysis program ANSYS 14.5 was used for numerical analyses. In these analyses, the effect of lap length (H), ellipse large radius (R), ellipse small radius (r) changes on bending behaviour was investigated. Damage loads were found for each sample. The stress distributions of σx, σy , σz, σeqv , τxy , τyz, τxz were investigated and shown in graphics. When patched and unpatched samples were compared, it was found out that patched samples could carry more loads. As the patch length increased, strength of the samples also increased due to the increase in the adhesion surface.