Düzce şartlarında cadde ve sokak aydınlatmalarında enerji tüketimi optimizasyonu için alternatif yöntemlerin araştırılması
Investigation of alternative methods for the optimization of energy consumption in the street lighting of Düzce
  1. Tez No: 577757
  2. Yazar: SERCAN ÖZÜMCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyada gittikçe artan enerji tüketimi, enerji kaynaklarının daralmasına ve maliyetlerinin artmasına sebep olmuştur. Aydınlatma sistemlerinin yüksek enerji kullanımlarından doğan maliyetlerini düşürmek için alternatif aydınlatma sistemleri üzerinde çalışılmaya başlanmış ve klasik aydınlatma sistemlerine göre düşük enerji tüketimi, uzun ömür, sağlamlık, küçük boyut, yoğun ışık yayma, karartma yapılabilme, dayanıklılık ve güvenilirlik gibi avantajlara sahip olan LED (Light Emitting Diode) armatürler insanların kullanımına sunulmuştur. Düzce İli Merkez İlçe tez çalışmasında baz alınan bölge olmuştur. Merkez İlçe mevcut aydınlatma şebekesi incelenmiştir ve kullanılan aydınlatma teknikleri, armatür tipleri, armatür güçleri analiz edilerek baz alınan bölgenin mevcut yıllık maliyeti hesaplanmıştır. LED armatürler kullanılarak yapılacak aydınlatma şebekelerinin, her tipi uygun şekilde modellenerek gerekli aydınlatmayı sağlayan armatür güçleri bulunmuştur, bunların malzeme, montaj, işletme ve bakım maliyetleri ile mevcut şebekenin maliyetleri karşılaştırılarak bölgeye yapılacak yatırımın en uygun hali planlanmıştır. LED aydınlatma sistemlerinin başlangıç maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen; faydalı ömürleri sonunda ekonomik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increasing energy consumption in the world has caused the energy resources to shrink and to increase their costs. In order to reduce the costs of lighting systems due to high energy usage, alternative lighting systems have been started to be used and LED (Light Emitting Diode) luminaires have advantages such as low energy consumption, long life, robustness, small size, intense light emitting, dimming, durability and reliability compared to classical lighting systems. It is presented. The province of Düzce has been the basis for the central district thesis study. The current lighting network of the central district was examined and the current annual cost of the area was calculated by analyzing the lighting techniques, armature types and armature forces used. The luminaires that provide lighting required for each type of lighting networks by using LED luminaires were found to be suitable, the cost of materials, installation, operation and maintenance and the cost of the existing network were compared to the most suitable ones. Although the initial costs of LED lighting systems are high; their useful lives were eventually found to be economical.