Güneş enerjisiyle deniz suyu damıtma uygulaması
Distillation of the sea water with solar energy
- Tez No: 199791
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Tarafımızdan yapılan bu çalışmada, deniz suyunun tuzunun giderilerek, içme ve kullanımsuyu eldesi amacıyla kullanılan yöntemler teknik olarak incelenmiştir. Tuzlu sudan içmesuyu elde edilmesinde değişik yöntemler kullanılmakta ve bunlardan biriside güneşenerjisiyle deniz suyunun damıtılmasıdır. Çalışmalarımıza bir güneş enerjili su damıtıcıyapılmasıyla başlanmıştır. Damıtma işlemi için enerji kaynağı olarak güneş enerjisikullanılmıştır. Yapılan deneylerde Düzce koşulları ve deniz suyu Karadeniz (Akçakocasahilleri) baz alınmıştır. Güneş enerjili deniz suyu damıtıcısında, Düzce ili iklim koşulları(dış hava sıcaklığı, güneş ışınım miktarı, hava basıncı, ışınım süresi, nem oranı, rüzgârhızı, buharlaşma seviyesi ), damıtıcının yoğuşma örtüsü dış yüzey sıcaklığı, yoğuşmaörtüsü iç yüzey sıcaklığı, depo suyu sıcaklığı, damıtma havuzu sıcaklığı, güneş kollektörücam yüzey sıcaklığı, güneş kollektörü su çıkış sıcaklığı, tuzlu su derinliği ve damıtılmış sumiktarı ölçülerek değerlendirilmiştir.Bir güneş damıtıcısının güneş enerjisinden maksimum yararlanmasını sağlayan, üstyoğuşma örtüsü değişik şekillerde eğimli cam yüzeyler ve sisteme güneş kollektörü deeklenerek deneyler yapılmıştır. Üst yoğuşma örtüsü olarak kullanılan farklı şekillerdekieğimli cam yüzeyler ve güneş kollektörü ile yapılan deneylerden elde edilen damıtılmış sumiktarları karşılaştırılarak sonuca gidilmiştir.Yapılan deneyler sonucunda, sistemin verimi, iklim şartlarına, damıtma yöntemlerine,damıtıcının örtü şekillerine, tuzlu su derinliğine göre değişmektedir. Daha sonra deneydekullanılacak deniz suyu, elde edilen damıtılmış su ve damıtılmış deniz suyu RO' dan (TersOzmoz) geçirilerek, fiziksel ve kimyasal analizleri yapılarak içme ve kullanım suyu olarakkullanılıp kullanılamayacağı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar iyidir. Çünkü damıtılmışdeniz suyundan elde edilen sonuçlar, bu damıtılmış suyun RO' dan (Ters Ozmoz)geçirildikten sonra elde edilen sonuçlara ve genel içme suyu standartlarına yakın olduğunugöstermiştir.Anahtar Sözcükler : Güneş Enerjisiyle Damıtma, Güneş Kolektörü, Deniz Suyu,Buharlaşma-Yoğuşma, Havuz Tipleri.
Özet (Çeviri)
In this work, we have technically studied the methods used for obtaining drinking waterand usage water by distilling the sea water. In our time various methods are being used forobtaining drinking water from the salty water an done of them is distilling sea water. Here,we have started our work with the use of a distillation unit running on solar power. Wehave made use of the solar power as a source of energy. We have carried out some testsbased on the conditions of climate in Düzce and Akçakoca (Black sea water). By taking theweather conditions into account, the parametres involved have been measured and theamount of distilled water has been assessed such as the outside temperature, amount ofsunshine, atmosphere pressure, the length of the time with the sunshine, moisture content,the rate of window blowing, evaporation level, the outside temperature on the surface ofthe condensing cover of the distillator, inside temperature, the temperature of the water inthe tank, the temperature in the distillation pool, the surface temperature on the solarenergy collector, the temperature in the solar energy collector outlet and the depth of thesalty water.Tests have been carried out to achieve beter results and have maximum use of solar energywith the use of various glass surfaces at different angles and an upper cover of condensingwith the additional use of solar energy collector.The results have been compared and conclusions have been reached to indicate that theefficiency of the system varies with the change of climate and weather conditions, themethods of distillation used, the shapes of cover glasses and the depth of the salty water.Then some further tests have been carried out by flowing the sea water through thedistilled water and the distilled sea water (reverse osmos principle). Some physical andchemical analyses have been made and a final conclusion has been reached to confirm thatit can be used as drinking water. The results obtained from the sea water are quitesatisfactory and they are very close to those obtained after the reverse osmos stage they arewith in the limits of the general standards of drinking water.Key Words : Distillation with solar energy, solar energy collector, sea water,evaporation-condensation, basin types.