Association of HLA-B27 with ankylosing spondylitis in the population of Duhok/Iraqi patients
Duhok, Irak hasta popülasyonunda HLA-B27'nin ankilozan spondilit ile ilişkisi
  1. Tez No: 473088
  2. Yazar: OMAR MOHAMMED YOUNUS ALASAADI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN CÖMERTPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ankilozan spondilit (AS) sırt ağrısı ve tutulma ile tanımlanan kronik bir iltihabi rahatsızlıktır. Spondilitartitird olarak da bilinen AS, genetic yatkınlıkla ilişkilendirilmiş ve %90'ının ırsi olduğu belirlenmiş bir hastalıktır. İnsan Lökosit Antijenleri (Human Leucocyte Antigen : HLA) ve ankilozan spondilit arasındaki ilişki de ayrıca tanımlanmıştır. Özellikle, HLA-B*27 geni ve AS arasında çok güçlü bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Öyle ki bu gen, hastalığın tanımlanmasında bir markör olarak dahi kullanılmaktadır. Var olan diğer tanımlayacı ajanlarla birlikte HLA-B27 gene teşhis için Kabul edilen bir yöntem olmuştur. Ancak, HLA-B27'nin AS gelişimindeki rolü tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Her ne kadar HLA-B27 ve AS arasındaki ilişkiyi gösteren birçok araştırma farklı popülasyonlar için gerçekleştirilmişse de, Duhok, Irak popülasyonu için böyle bir değerlendirme yapılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmada, Duhok/Irak popülasyonunda sağıklı bireyler ve ankilozan spondilit hastaları arasında HLA-B27 geninin var olma sıklığı incelenmiştir. İlgili inceleme, sekansa-özgü-primer kullanılarak gerçekleştirilen PCR aracılığıyla yapılmıştır. Çalışılan 128 bireyin 83'ü ankilozan spondilit hastası iken 45 birey sağlıklı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis is a chronic inflammatory disease characterized with back pain and stiffness. AS, also known as spondyloarthritides is genetically determined, and more than 90% of cases is heritable. The association between Human Leukocyte Antigens (HLA) and ankylosing spondylitis has been previously identified. Especially, the strong association between HLA-B*27 and AS has been shown. The gene is started to be accepted as a marker in the diagnosis of the disease, in addition to existing diagnostic measurements. However, the exact mechanism of HLA-B*27 in the development of AS is not yet fully realized. Although the association of HLA-B*27 and AS has been done in different populations up to date, there is no such investigation for the population of Duhok , Iraq. In this study, it was aimed to investigate the prevalence of HLA-B*27 presence in the healthy and ankylosing spondylitis patients in Duhok\Iraq population. For this aim, we used HLA typing by sequence-specific primer (SSP) method. In the study, we worked with 128 participants of whom 83 were diagnosed with Ankylosing Spondylitis (cases) while 45 were considerably healthy (controls). Among cases, there were 43 people with HLA-B*27 which reflected a 51.8% prevalance in the group. In healthy group, however, there were only 2 people out of 45 who were positive for HLA-B*27, which was calculated as 4.7%.