Hasat öncesi laktik asit bakteri inokülasyonunun yonca (Medicago sativa Lam.) silajı üzerine etkileri
Effects of lactic acid bacteria inoculation in pre-harvesting time on alfalfa (Medicago sativa Lam.) silage
  1. Tez No: 473108
  2. Yazar: İBRAHİM ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, silaj mikrobiyolojik katkı maddesi olarak laktik asit bakteri inokulantının yonca silajının fermentasyon özelliklerine ve yem kalite parametrelerine etkisini belirlemektir. Çalışma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde 2016 yılında yürütülmüştür. Çiçeklenme döneminin sonunda biçimden bir gün önce farklı bakterilerle inokulasyon yapılarak hasat edilen yonca 3 tekrarlamalı olarak plastik vakum poşetlerine silolanmıştır. Bakteri inokulasyonu yonca silajının fermentasyon özelliklerini ve bazı yem kalite parametrelerini etkilemiştir. Yonca silajında bakteri inokulantının kullanılması kuru madde korunumunu arttırmış, silajın pH'sını daha etkin bir şekilde düşürmüş, silo ortamında gelişebilen zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını engellemiştir. Sonuçta tüm özelliklerin sonuçları göz önünde bulundurulduğunda, uygulanan laktik asit bakteri izolatları arasında Lactobacillus bifermentans türüne ait izolat öne çıkmaktadır. Lactobacillus bifermentans izolatı yonca silajında mikrobiyel katkı maddesi olarak kullanılırsa daha kaliteli ve sağlıklı bir yonca silajı elde edilmiş olunacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to determine the effect of lactic acid bacteria as microbial additive on fermentation features and feed quality parameters of alfalfa silage. The research was carried out in Kahramanmaraş Sütcü İmam University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in 2016. At the end of flowering period, alfalfa forage was inoculated with different LAB bacteria one day before cutting. Harvested alfalfa was ensiled in plastic vacuum package with three replications and automatically sealed after oxygen in plastic bags was released around 99.9 per cent. Bacterial inoculation significantly affected the fermentation properties and some feed quality parameters of alfalfa silage. The use of the bacterial inoculant in alfalfa silage increased dry matter recovery, decreased silage pH more effectively and prevented proliferation of some unwanted microorganisms in silages. In conclusion, among applicated lactic acid bacteria isolates, considered as biological additives, the isolate belonging to Lactobacillus bifermentans species gave the best result all silage and quality characters was taken into consider. If Lactobacillus bifermentans bacterial isolate is used as microbial additive, more quality and healty alfalfa silage could be obtained.